09.09.2014 13:00:02 | Son Güncelleme

iWatch beklentisi: Ünlü tasarımcı Apple için çalışacak

Apple'ın bugün dünyaya tanıtması planlanan yeni cihazın 'iWatch" adını taşıyacak bir kol saati tasarımı olacağı tahminleri yoğunlaşırken, dünyanın ünlü tasarımcılarından Marc Newson'ın Apple için çalışacağı açıklandı.

Apple'ın bugün dünyaya tanıtması planlanan yeni cihazın "iWatch" adını taşıyacak bir kol saati tasarımı olacağı tahminleri yoğunlaşırken, dünyanın ünlü tasarımcılarından Marc Newson'ın Apple için çalışacağı açıklandı.

Geçmişte çeşitli saat tasarımları olan Newson'ın Apple için de kimi tasarım çalışmalarında bulunması, şirketin yeni ürünlere yönelmekte olduğu söylentilerini pekiştirmişti.

Newson, Apple'a katılmaktan büyük bir onur duyduğunu açıklarken, yakın arkadaşı olan Apple baş tasarımcısı Jonathan Ive, Newson'ı "olağanüstü yetenekli" diye niteledi.

Ive, "Marc, hiç kuşkusuz bu kuşağın en büyük etki yaratan tasarımcılarından biri. Olağanüstü yetenekli. Birlikte çalışmaktan büyük bir zevk aldığımız ve ortaklığımızın çok iyi sonuçlar verdiğini gördüğümüzden, bu iş birliğini resmileştirmekten büyük heyecan duyuyoruz." şeklinde konuştu.

Marc Newson, mobilya, giysi ve kol saati de dahil, çok çeşitli ürün tasarımıyla tanınıyor. Apple'ın bugün yapacağı yeni cihaz tanıtımından sonra, "daha ayrıntılı açıklamada bulunulacağı" belirtildi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Newson ve Ive, son bir yıl boyunca birlikte çalışıyorlardı. Newson'ın Apple'a katıldığı haberi ilkin Vanity Fair dergisince geçen Cuma günü açıklanmıştı.

Tasarım Müzesi'nin müdürü Deyan Sudjic, "Newson'ın en önemli tasarımı saatler. Bu tasarımlar, Ive'ın iPhone'u takı alanına taşımasının öncesine uzanıyor. Marc Newson'ın hedonist, şakacı bir üslubu var. Jonathan Ive tutucudur, Marc Newson ise bir şövalye." dedi.

Marc Newson'ın Lockheed Lounge diye anılan bir dizi mobilya ile tasarım alanında ismini duyurduğunu ve tasarımı bambaşka bir düzeye taşıdığını belirten Sudjic, "yaptıkları büyük yankı uyandıran ürünlerdi" diye konuştu.

Newson'ın özel projeler için Apple ile çalışacağı, ancak İngiltere'deki tasarım stüdyosunda da bağımsız projeler üstlenmeye devam edeceği kaydedildi.

Newson, Burberry'den Angela Ahrendts, Yves Saint Laurent'dan Paul Deneve ve Nike'dan Ben Shaffer'dan sonra, tasarım çevrelerinden Apple'a katılan sonuncu ünlü isim oldu.

Yorumları göster