01.06.2018 12:20:17 | Son Güncelleme

İzmir'deki "askeri casuslukta kumpas" davası

FETÖ mensuplarının "askeri casusluk" soruşturmasında sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddiasına ilişkin davada 93 sanığın yargılanmasına devam edildi

İZMİR (AA) - FETÖ/PDY mensuplarının İzmir'deki "askeri casusluk" soruşturmasında sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddiasına ilişkin 93 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Duruşmayı müşteki Bilgin Özkaynak'ın avukatı Muzaffer Sevgi Sakarya da takip etti.

Mahkeme başkanı, İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinin, tutuklu sanık eski Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen'in reddihakim talebini kabul etmediğini belirtti.

Duruşmalara haftanın 3 günü devam edileceğini açıklayan mahkeme başkanı, ilerleyen günlerde "Garson" kod adlı gizli tanık ile bazı tanıkların beyanlarının alınacağını kaydetti.

Bugün dinlenilmesi gereken tanıkların gelmemesi nedeniyle duruşma ertelendi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

- Dava ve iddianame

"Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma" iddialarına ilişkin İzmir Emniyet Müdürlüğüne 10 Ağustos 2010'da gelen ihbar e-postası üzerine başlatılan ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 357 sanık ve üst düzey askeri yetkili, devletin gizli bilgi ve belgelerini yabancı istihbarat servislerine vermekle suçlanmıştı.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Şubat 2016'da tüm sanıkların beraatine hükmetmişti.

Sahte deliller üretilerek kumpas kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada 25 şüpheli tutuklanmış, 5 zanlı daha sonra tahliye edilmişti. Soruşturmaya ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olarak yer aldığı 68 sanıklı iddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Dosyadaki sanık sayısı, davanın 10 Temmuz 2017'de verilen ara kararla dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya'ya kurulduğu iddia edilen kumpas davasıyla birleştirilmesiyle önce 83'e, birleşen başka dosya nedeniyle de 93'e yükselmişti.

Yorumları göster