03.09.2014 11:47:05 | Son Güncelleme

Japon kabinesinde 'kadın revizyonu'

Japonya'da 2012 yılı sonunda iş başına gelen Başbakan Şinzo Abe, bakanlar kurulunda ilk kez değişikliğe gitti.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, reform iradesini sergilemek amacıyla 18 bakanlıktan5'ini kadınlara teslim etti. "Kadınlar, Japonya'nın şimdiye dek kullanmadığı birkaynaktır" diyen Başbakan, 2020 yılına kadar Japonya'daki yönetici pozisyonlarınınyüzde 30'unu kadınlara devretmeyi hedefliyor. Bu oran halen yüzde 11 dolayındaseyrediyor. Şinzo Abe, özel sektörün de kadın yöneticilere daha fazla görev vermesiniistiyor.

Revizyonla birlikte işbaşına gelen kadın siyasetçilerin en tanınmışı 40 yaşındaki YukoObuchi. Eski başbakanlardan Keizo Obuchi'nin kızı Yuko Obuchi, ticaret, ekonomi vesanayiden sorumlu olacak. 58 yaşındaki Midori Matsushima adalet, 43 yaşındakiHaruko Arimura kadın bakanlığına getirildi. Kilit bakanlar oynamadı

Şinzo Abe "kilit bakanlıklar" olarak anılan pozisyonlarda değişikliğe gitmedi. DışişleriBakanı Fumio Kishida, Maliye Bakanı Taro Aso ve Kabineden Sorumlu Devlet BakanıYoshihide Suga yerlerini korumaya devam etti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Siyasi gözlemciler Şinzo Abe'nin kabine değişikliğinin iktidardaki Liberal DemokratParti (LDP) bünyesinde bir güç gösterisi olarak da değerlendirilebileceğine işaretediyor. Uzmanlara göre Japonya'da yaşlıların artışıyla birlikte gündeme gelendemografik değişim de şimdiye kadar göz ardı edilen kadın faktörünün giderek dahafazla dikkate alınacağını ortaya koyuyor.

© Deutsche Welle Türkçe DW/dpa/NH, EC

Yorumları göster