16.09.2014 13:00:03 | Son Güncelleme

Kabil'de intihar saldırısı: En az üç NATO askeri öldü

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban'ın bomba yüklü bir araçla düzenlediği intihar saldırısında en az üç NATO askeri öldü. Saldırıda 16 sivilin de yaralandığı belirtiliyor.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban'ın bomba yüklü bir araçla düzenlediği intihar saldırısında en az üç NATO askeri öldü.

Afgan hükümet kaynakları ABD Büyükelçiliği yakınlarında havaalanına giden yoldaki yoğun trafik sırasında düzenlenen saldırıda 16 sivilin de yaralandığını duyurdu.

NATO birliklerinin çoğunun gelecek yıl çekileceği ülkedeki patlama tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasındaki belirsizlik ortamında meydana geldi.

NATO'dan yapılan açıklamada üç askerin öldüğü doğrulanırken, Kabil'deki BBC Muhabiri David Loyn askerlerin zırhlı bir araçla yolda gittiğini ve aracın patlamada tahrip olduğunu bildirdi.

AFP Haber Ajansı patlamanın ardından yaralılara ilk müdahaleyi yabancı askerlerin yaptığını belirtti. Ölen askerlerin ülkeleri ve kimlikleri henüz bilinmiyor.

Taliban gazetecilere yollanan bir elektronik posta ve Twitter'da saldırının sorumluluğunu üstlendi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Afganistan'da usulsüzlük iddialarıyla gölgelenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Eşref Gani ve Abdullah Abdullah iktidara gelme mücadelesi veriyor.

İkili iktidar paylaşımına dayalı bir anlaşmayı müzakere etmeye başladı.

Uzmanlar Taliban'ın saldırılar düzenlemek için belirsizlik ortamından faydalandığını söylüyor.

Geçen Temmuz'da Taliban'ın Kabil Havaalanı'nda düzenlediği intihar saldırısında en az üçü yabancı güvenlik görevlisi dört kişi ölmüştü.

Haziran'da da Abdullah Abdullah Kabil'de intihar saldırısına hedef olmuştu. Abdullah, altı kişinin öldüğü, en az 22 kişinin de yaralandığı saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.

Yorumları göster