12.09.2014 15:20:02 | Son Güncelleme

Kerry: Çok mutluyum

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry,Türkiye ile sadece NATO müttefiki olmadıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, terör örgütü IŞİD’e karşı mücadele için görüşmeler yapmak üzere Ankara’ya geldi. Irak ve Ürdün ziyaretlerinde kargo uçağına binen Kerry, Türkiye'ye ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait uçakla geldi. Kerry şu sıralarda Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşüyor.

Esenboğa Havalimanı’na saat 12.45 sıralarında ayak basan John Kerry'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı. İkili yapacakları toplantı öncesi ortak açıklama yaptılar.

Çavuşoğlu ve Kerry'nin düzenlediği ortak basın toplantısından satır başları şöyle:

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Çavuşoğlu: Bu Cidde’den sonra üçüncü görüşmemiz olacak. Tabii telefon görüşmeleri de yaptık. Mevkidaşıma bize katıldığı için bir kez daha teşekkür ederim. Ana gündemimiz Irak’taki durum olacak.

Kerry: Ankara’da olduğum için çok mutluyum. Çok önemli partnerleriz. Sadece NATO’da müttefik değiliz aynı zamanda Hem Türkiye’yi hem de ABD’yi ilgilendiren konularda derin bir ortaklığımız var. Libya, Ortadoğu ve şimdi de Irak. En yakın ilişkilerimden birini sayın Davutoğlu ile kurmuştum. Şimdi kendisi başbakan oldular. Kendisiyle çok yakın bir ilişki kurmuştuk. Şimdi ise Sayın Çavuşoğlu ile çok sık görüşüyoruz. Bizler çok fazla seyahat eden insanlarız. Hem sayın dışişleri bakanıyla, hem sayın yeni başbakanla hem de sayın yeni cumhurbaşkanıyla görüşmeler yapacağız.

Kerry, Çavuşoğlu eşliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çankaya Köşkü’nde kabul edildi.

Yorumları göster