10.09.2014 12:15:02 | Son Güncelleme

Kerry IŞİD'e karşı koalisyon turuna Bağdat'tan başladı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry IŞİD'e karşı koalisyona destek aramak için Orta Doğu'da. Irak'ın yeni Başbakanı Abadi ile görüşecek olan Kerry daha sonra Suudi Arabistan'da Türkiye, Ürdün, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileriyle görüşecek.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry adını İslam devleti olarak değiştiren IŞİD örgütüne karşı oluşturulacak koalisyona destek aramak için Orta Doğu'da.

İlk durağı Irak'ın başkenti Bağdat olan Kerry, bugün ülkedeki birlik hükümetinin kurucusu ve yeni Başbakan Haydar el Abadi ile görüşecek.

ABD, IŞİD'e karşı daha kapsamlı destek verilmesi için Irak'ta kapsayıcı bir hükümetin ön koşul olduğunu söylüyordu.

ABD Başkanı Barack Obama da dün Kongre liderleriyle yaptığı görüşmenin ardından IŞİD'e karşı operasyon düzenlemeye yetkisi olduğunu ifade etmişti.

Obama bu operasyonların Kongre onayına ihtiyaç olmaksızın yapılabileceğini söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Obama'nın bugün IŞİD'e karşı mücadelede yol haritasını açıklaması bekleniyor.

IŞİD Suriye'deki iç savaştan faydalanarak ülkenin kuzeyinde güçlenmiş ve ardından Irak'ta geniş bölgeleri hakimiyeti altına alıp 'hilafet' ilan ettiğini açıklamıştı.

Son bir ay içerisinde iki ABD'li gazeteciyi başlarını keserek öldüren IŞİD, ABD'nin hava operasyonlarının devam etmesi halinde Batı ülkelerinin hükümetlerini, Batılı rehineleri öldürmeye devam etmekle tehdit etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry Bağdat'taki temaslarının ardından Suudi Arabistan'a geçecek ve aralarında Türkiye'nin de olduğu bölge ülkelerinin temsilcileriyle görüşecek.

Yorumları göster