20.09.2014 18:45:04 | Son Güncelleme

Kobani: IŞİD'den kaçan Suriyeli Kürtlerin sayısı '60 bini geçti'

Suriye'de IŞİD'den kaçanlara sınır kapılarının açılmasının ardından son iki günde on binlerce Suriyeli Kürt Türkiye'ye giriş yaptı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, '60 binden fazla Suriyeli Kürt'ün sınırdan geçtiğini' söyledi.

Suriye'de IŞİD'den kaçanlara sınır kapılarının açılmasının ardından son iki günde on binlerce Suriyeli Kürt Türkiye'ye giriş yaptı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cumartesi günü itibariyle Suriye'nin kuzeyinde Rojava olarak bilinen bölgedeki Kobani'den Türkiye'ye geçen Suriyeli Kürtlerin sayısının 60 bini geçtiğini söyledi.

Numan Kurtulmuş, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'ya ve daha sonra Suruç'a gitti.

Kurtulmuş, "Bizden çok daha zengin ülkeler bile 60 bin kişiyi bir gün içerisinde alamazlar. İnsanlığın son adası olan bu Anadolu topraklarında dünyanın neresinden kim geldiyse, hoş geldiniz diyoruz, dertlerini çözmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

T24 haber sitesinde Hikmet Durgun imzalı haberde de, Şanlıurfa Valiliği'nin Suruç'ta Suriyeliler için 15-20 bin kişilik çadır kent kurulacağı belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye sınırları içerisinde bulunan Ezidilerin sayısının da 30 bin olduğunu ifade etti.

Reuters haber ajansına konuşan bölgedeki Kürt birlikleri, adını İslam Devleti olarak değiştiren Irak Şam İslam Devleti IŞİD'in, Kobani'nin 15 km içerisine girdiğini söyledi.

'Ağır silahlarla Kobani'ye girdiler'Haber ajansına konuşan Suriyeli Kürtlerden 34 yaşındaki çiftçi Lokman İsa da, "Çatışmalar sabah başladı, biz de arabayla kaçtık. Toplamda 30 aileydik" dedi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Suruç'a kaçan Lokman İsa, yaşadığı Çelebi adlı köyle IŞİD'in ağır silahlarla girdiğini ve Kürt Perşmerge birliklerinin ise hafif silahlarla karşılık verdiğini ifade etti ve şöyle devam etti:

"Gittikleri her yeri yıktılar. Irak, Şengal'de ne yaptıklarını gördük ve korkuyla kaçtık."

Kürt Peşmerge birliklerinin IŞİD saldırılarının başladığı Salı gününden bu yana en az 100 köyü tahliye ettikleri belirtildi.

Reuters ayrıca, Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne dayandırdığı haberde, 300'den fazla Kürt savaşçının IŞİD'le mücadele etmek üzere Türkiye'den Suriye'ye geçtiğini yazdı.

Fırat Haber Ajansı (ANF) ise Kobani'ye savaşmaya giden Kürtlerin sayısının 1000 olduğunu kaydetti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü sözcüsü Rami Abdülrahman, IŞİD'in Kobani'de 30 köyü ele geçirdiğini ve 30 farklı köyün de ateş altında olduğunu ifade etti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani, Cuma günü, Kobani'nin IŞİD'den korunması için uluslararası müdahale çağrısı yapmıştı.

Reuters haber ajansına göre, Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin (Demokratik Birlik Partisi) askeri kanadı YPG (Halk Savunma Birlikleri) 50 savaşçıları olduğunu ve IŞİD'e karşı ABD koalisyonuna katılabileceklerini ifade etti.

Yorumları göster