01.09.2014 13:00:02 | Son Güncelleme

Küba yeni gümrük sınırlamaları başlattı

Küba'da bireysel ithalatı sınırlayan yeni kurallar uygulanmaya başladı. Ülke dışına seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığı 2009 yılından bu yana, dış seyahatlerden dönenler beraberlerinde 2 milyar dolar değerinde ürün getirmişti.

Küba'da bireysel olarak ülkeye getirilen yabancı ürünleri sınırlayan yeni kurallar uygulanmaya başladı.

Küba'dan ülke dışına seyahat sınırlamalarının kaldırıldığı 2009 yılından bu yana, dış seyahatlerden dönenler beraberlerinde 2 milyar dolar değerinde ürün getirdi.

Birçok Kübalı yeni sınırlamaların yüksek kaliteli tüketim malzemelerinden edinebilme olanaklarını engelleyeceğini söylüyor.

İthal edilebilecek ürünlerle ilgili yeni kıstlamalar bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Hükümetin yayımladığı listeye göre, ülke dışından getirilebilecek deterjan miktarı 44 kg'dan 10 kg'a düşürülürken, kişi başı ithal edilebilecek sütyen sayısı da 48 yerine, en fazla 24 olacak.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Dört otomobil lastiği ve 2 adet plazma televizyon getirme hakkı ise aynen korunuyor.

Her yıl ABD ve Avrupa'ya uçan birçok Kübalı, beraberlerinde ülkede zor bulunan ya da kalitesiz veya çok daha pahalı olan ürünleri bavullara doldurarak ülkeye dönüyor.

Yeni gümrük sınırlamalarına öfkelenen Kübalılardan biri, Küba'nın resmi yayın organı Granma gazetesine gönderdiği şikayette, "Bu önlemler ekonomiyi koruyacak yerde zarar getirecek ve bu işten sadece devlet tekelindeki işletmeler yarar sağlayacak. Otomobiller için pompa ve taşıt motorları için araç gereçleri, altı ay boyunca kimse almadığı için asılı kalan kıyafetler yerine, yeni ve uyumlu giysileri nereden bulacağız?" dedi.

Roberto Rodriquez adlı bir diğer tüketici de, "Bu önlemler, devlete ait mağazalar yarar sağlasın diye, dinamik bir ekonomiyi frenleyici, boğucu bir girişim olacak" diye konuştu.

Hükümet ise bu önlemlerle, bavul ticaretini kastederek "profesyonel katırların" engellenmesinin hedeflendiğini belirtiyor ve geçtiğimiz yıl bir yolcunun ülkeye tek bir yıl içinde 41 bilgisayar ekranı ve 66 televizyon soktuğunu hatırlatıyor.

Yorumları göster