07.09.2014 05:15:06 | Son Güncelleme

Libya ile Sudan arasında gerginlik

Libya'da Abdullah es-Seni başkanlığındaki geçici hükümet, Sudan'ı Libya'daki teröristleri silahlandırmakla suçladı.

BİNGAZİ (AA) - Libya geçici hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Sudan'a ait mühimmat taşıyan bir uçağın, resmi izin almadan Libya hava sahasına girdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Zaman belirtilmeden Libya hava sahasına giren uçağın, Libya devleti tarafından talep edilmeyen ve bilgisi olmadığı mühimmat taşıdığı kaydedilen açıklamada, sözkonusu durumun Libya'nın ulusal egemenliğinin ihlali olarak kabul edildiği aktarıldı.

Açıklamada, Sudanlı pilotun yakıt ikmali yaparak ülkenin güneyindeki Kufra Havaalanı'na ineceğini iddia etmesi üzerine, mühimmat taşıyan uçağın Mitiga Askeri Havaalanı'na gitmekte olduğunun tepit edildiği kaydedildi.

Yapılan arama sonucunda uçağın mühimmat taşıdığının anlaşıldığının aktarıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Sudan devletinin bu davranışı Libya devletini aşarak işlerine karıştığını ve Sudan'ın Libya devletinin geleceğine kasteden terör gruplarına destek veren taraflardan biri olduğunu göstermekte. Sudan'ın bu davranışı aynı zamanda uluslararası yasaları da ihlaldir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) son kararlarından biri Libya'ya silah girişinin yasaklanmasıdır. BMGK ve uluslararası topluma, bu tür davranışların tekrarlanmasının önüne geçebilmesi için Libya'ya yardımcı olması çağrısında bulunuyoruz."

Bu arada iki ülke arasındaki güvenliği sağlayan Libya-Sudan Ortak Güçler Komutanı Albay Süleyman Hamid, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya'nın güneydoğusundaki Kufra Havaalanı'na iniş yapan Sudan'a ait askeri uçağın iki ülke arasında görev yapan ortak güçlere yardım taşıdığını söyledi.

Hamid, Sudan'a ait askeri uçağın, iki ülke arasındaki sınırda görev yapan güçler ve Sudanlı yetkililerle koordinesiz bir şekilde Kufra Havaalanı'na perşembe sabahı iniş yaptığını belirterek, sözkonusu durumun aralarındaki iletişimin zayıflığından kaynaklanmış olabileceğini dile getirdi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Hamid, şöyle konuştu:

"Uçağın Kufra Havaalanı'na iniş yapmasının ardından konuyu öğrenmek için Sudan ile iletişim kurduk. Sudanlı yetkililer, uçağın daha önce ortak güçler tarafından talep edilen malzemeleri taşıdığını söyledi. Biz daha önce ortak güçler için birkaç defa yardım isteğinde bulunmuştuk ama talebimiz yerine getirilmemişti."

Hamid, iki ülke arasındaki güvenliği sağlayan ortak güçlere askeri ve lojistik yardım taşıyan uçağın yükünün Kufra Havaalanı'nda boşaltıldığını kaydetti.

Libya ile Sudan arasında 383 kilometre uzunluğunda sınır bulunuyor.

Sudan'ın Libya'daki askeri ataşesi

Libya hükümetinden yapılan açıklamada, Sudan'ın Libya'daki askeri ataşesi istenmeyen adam kabul edilerek, ataşenin ülkeden çekilmesi istendi ve Libya'nın güvenliği ile istikrarının muhafazası için gerekli her türlü önlemleri alma hakkının saklı tutulduğu belirtildi.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster