16.04.2018 16:17:57 | Son Güncelleme

Macron'un Türkiye iddiasına Rusya'dan cevap: Operasyon bizi bölmedi

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un "Suriye operasyonu ile Türkiye ve Rusya'nın arasını açtık" sözlerine bir yalanlama da Rusya'dan geldi. Kremlin "Bu saldırılar Rusya ve Türkiye'yi bölmedi" dedi.

Fransa lideri Macron'un, cumartesi sabahı Suriye'nin hedef alındığı operasyonu Türkiye'nin desteklemiş olması, Rusya'nınsa kınamasına gönderme yaparak, "Bu saldırıyla Türkleri Ruslardan ayırdık" ifadelerini kullanması Peskov'a soruldu.

"SALDIRI RUSYA VE TÜRKİYE'Yİ AYIRMADI"

Peskov Macron'un ifadelerini değerlendirmesi istenince, "Suriye'ye yönelik saldırı Rusya ve Türkiye'yi (birbirinden) ayırmadı. Moskova ve Ankara'nın görüşlerinin bir dizi konuda birbirinden farklılık gösterdiği kimse için sır değil. Fakat bu durum, görüş alışverişi yapmaya ya da görüşlerimizdeki bu farklılıkları tartışmaya devam etmemizi engellemiyor" dedi.

Kremlin Sözcüsü şöyle devam etti: "En önemlisiyse, bu farklılıklar, büyük ekonomik projeler ve diğer çeşitli projelerde işbirliğimizi pek çok açıdan geliştirmemize yansımıyor."

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Daha önce Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan da benzer bir açıklama gelmişti. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le ortak basın toplantısında Macron'un ifadelerini değerlendiren Çavuşoğlu, "Farklı düşüncelerimiz olabilir ama Rusya'yla ilişkilerimiz Macron'un sözleriyle bozulacak değil" demişti.

"BİR CUMHURBAŞKANI'NA YAKIŞMAYAN AÇIKLAMA"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Fransa'ya verdiği cevapta "Suriye politikamız, herhangi bir ülkenin yanında veya karşısında olma politikası değildir, hakkın ve doğrunun yanında olma politikasıdır"demişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise "Bir Cumhurbaşkanı'na yakışır şekilde açıklama bekliyoruz. Macron'un açıklamaları yalanlandı. Üçlü zirve öncesi Ankara'ya gelmek istediğini sayın Cumhurbaşkanımıza söyledi. Rusya ve İran arandı, İran ise üçlü toplantının ardından Fransa'yla da görüşürüz dedi" ifadelerini kullanmıştı.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster