12.09.2014 17:45:03 | Son Güncelleme

Malala'ya saldırının zanlıları 'yakalandı'

Pakistan ordusu, Malala Yusafzay'a saldırının zanlısı militanların gözaltına alındığını açıkladı. Malala, kız çocuklarının okula gitmesiyle ilgili kampanya yürüttüğü için Ocak 2012'de Taliban militanları tarafından silahlı saldırıya uğramıştı.

Pakistan ordusu, Malala Yusafzay'a saldırıyı gerçekleştirdiğinden şüphelenilen militanların gözaltına alındığını açıkladı.

Malala, kız çocuklarının okula gitmesiyle ilgili kampanya yürüttüğü için Ocak 2012'de Taliban militanları tarafından silahlı saldırıya uğramıştı.

Yusufzay, ülkenin kuzeybatısındaki Swat vadisinde yer alan Mingora şehrindeki okulundan eve dönerken başından vurulmuştu.

Peşaver'e getirilen Malala'nın başındaki mermi başarılı bir ameliyatla çıkarılmıştı.

Bütün dünyayı şoke eden saldırı ardından Malala iyileşmiş ve uluslararası çapta ilgi odağı olmuştu.

Cuma günü bir basın toplantısı düzenleyen ordu sözcüsü General Asım Bajwa, "Malala Yusafzay'a yönelik saldırıya karışan grup gözaltına alındı".

Bajwa; Parkistan ordusu, polisi ve istihbarat servisinin ortak operasyonunda Pakistan Talibanı'nın Şura grubu üyesi 10 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Bu kişilerin sorgulandığını söyleyen Bajwa daha sonra da mahkemeye çıkacaklarını belirtti.

Takma isimle BBC'ye yazdığı günlüklerle gündeme gelmiştiMalala, 2009 yılında BBC'nin Urduca Servisine yazdığı, vadinin kontrolünü ele geçiren Taliban militanlarının yönetimi altında yaşamanın nasıl birşey olduğu ile ilgili günlüğüyle gündeme gelmişti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Taliban Swat Vadisinin kontrolünü ele geçirdikten sonra günlük yazmaya başladığında 11 yaşındaydı.

BBC Urduca Servisi için tuttuğu günlükte militanlar tarafından kendisine yaşatılan eziyeti anlattı.

Günlüğünü Gül Makai ismiyle yazıyordu. Kimliği, Taliban bölgeden çıkarıldıktan sonra, cesareti için ödül alması ve uluslararası çocuklar için barış ödülüne layık görülmesi ile birlikte ortaya çıktı.

Malala tedavisi için İngiltere'nin Birmingham kentinde yaşıyor.

Taliban'ın kendisine ve ailesine yönelik tehditleri nedeniyle Pakistan'a dönemiyor.

Time dergisi 2013 yılında onu dünyanın en etkili insanlar arasında göstermiş, Nobel barış ödülüne de aday gösterilmişti.

Ayrıca hayatını anlatan bir biyografi kitabı da yayınlanmıştı.

Geçen yıl AB'nin prestijli insan hakları ödülü Sakharov ödülüne layık görülmüştü.

Yorumları göster