09.09.2014 11:45:03 | Son Güncelleme

Malezya Havayolları uçağı: Pilotaj hatası yok

Hollandalı yetkililer Temmuz'da Ukrayna üzerinden geçerken düşürülen Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının düşüşüyle ilgili herhangi bir pilotaj hatası ya da teknik soruna rastlanmadığını açıkladı. Uçağı kimin düşürdüğü konusuna değinilmedi.

Hollandalı uzmanlar Amsterdam - Kuala Lumpur seferini yaparken düşürülen Malezya Havayoları'na ait uçağın birden fazla parça tarafından darbe aldığını ve bu nedenle düştüğünü açıkladı.

Uçağın düşüşüyle ilgili herhangi bir pilotaj hatası ya da teknik soruna rastlanmadığı da ifade edildi.

Temmuz ayında Ukrayna üzerinden geçerken düşürülen Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağında çoğu Hollanda vatandaşı olan 298 kişi ölmüştü.

Hollandalı uzmanlar düşürülen uçak hakkındaki ilk resmi raporu bugün açıkladı. Raporda uçağı kimin düşürdüğüne dair bir ifade yer almıyor.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Batılı ülkeler ve Kiev yönetimi uçağın Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı militanlar tarafından vurulduğunu iddia ediyor. Ayrılıkçı militanlar ise iddiaları reddediyor ve Ukrayna ordusunun açtığı ateş sonucunda yolcu uçağının düşürülmüş olabileceğini savunuyor.

Uçağın düşürülmesinin ardından Hollandalı uzmanların da dahil olduğu uluslararası ekipler bölgeye giderek incelemede bulunmak istemiş ancak bölgede yoğun çatışmaların devam etmesi nedeniyle ekipler bir türlü enkaza ulaşamamıştı.

İlk resmi bulgular

MH17 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçak Luhansk Amsterdam - Kuala Lumpur seferi sırasında Luhansk üzerinden geçerken düşürülmüştü. Bugün açıklanan raporun şu ana kadar düşürülen uçakla ilgili ilk resmi bulguları ortaya koyduğu ifade ediliyor.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster