17.09.2014 21:51:02 | Son Güncelleme

Mührü sökülüp yeniden açıldı

Diyarbakır'da akşam saatlerinde yapılan yürüyüşün ardından okula yönelen grup mührü tekrar söktü.

DİYARBAKIR, (DHA)- Diyarbakır'da Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, Kürdi-Der ve Eğitim Destek Evleri tarafından açılan ve Valilik kararıyla mühürlendikten sonra DBP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün sökmesiyle dün akşam yeniden mühürlenen Kürtçe ders verilecek Ferzad Kemanger İlkokulu'nun mühürü bugün ikinci kez söküldü.

Aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın da bulunduğu binlerce kişi, DBP binasından okulun bulunduğu yere kadar bir yürüyüş yaptı, okulun çatısına çıkan eylemcilerden bazıları PKK ve üzerinde Abdullah Öcalan'ın fotoğrafı bulunan flamalarını astı.Diyarbakır'da pazartesi günü açılan ancak aynı günün akşam saatlerinde Valilik tarafından kapatıldıktan bir gün sonra mührü sökülerek açılan ve Kürtçe eğitim vereceği belirtilen Ferzad Kemanger İlkokulu'na salı günü akşam saatlerinde ikinci kez takılan mühür, bugün akşam saatlerinde tekrar söküldu. Saat 17.00 sıralarında Demokratik Bölgeler Partisi önünde toplanan çoğu çocuk, genç ve kadınlardan oluşan binlerce kişi, PKK flamaları açtı.

Parti binası önünde toplanan kalabalık, bir süre Kürtçe Türkü söyleyip PKK ve Abdullah Öcalan lehinde slogan attı. Çevrede sıkı güvenlik önlemi alın polis yetkilileri ile DBP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt arasında yapılan görüşmede, suç unsuru taşımaması koşuluyla yürüyüşe izin verildi.Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, Kayapınar Belediye Başkanı Mehmet Ali Aydın, DBP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Eğitim-Sen, DTK, Kürdi Der ve bazı sivil topluk örgütleri temsilcilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık kol kola girerek yürüyüşe geçti.E Tipi Kapalı Cezaevi'nin bulunduğu alandan geçen grup içerisindeki bazı çocuklar, cezaevini taşlamaya başlayınca, yürüyüşün güvenliğini alan DBP'liler, bu çocuklara engel olduğu görüldü. Yaklaşık bir kilometre yürüyen kalabalık, Kürtçe eğitim vereceği belirtilen Ferzad Kemanger İlkokulu'nun bulunduğu alana geldi.Topluluktan bazı kişiler okulun kapısındaki mühsü sökerken bu arada kısa süreli havai fişek gösterisi yapıldı. Ardından yüzlerce kişi okula girerken PKK sempatizanı bazı kişiler binanın çatısına PKK ve üzerinde Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu flamalar astı. Okulun giriş kapısında da PKK flaması üzerinde Kürtçe yazılı bir tabela ve bunun üzerinde de çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lıların fotoğraflarının asılı olduğu görüldü. Kürdi Der, Eğitim Sen ve DBP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Kürtçe birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmanın ardından, kalabalık grup olaysız bir şekilde dağıldı. Bazı kişiler ise polisin okulu tekrar mühürlememesi için okul bahçesinde nöbet tutmaya başladı.

ANADOLU AJANSI MUHABİRİ BIÇAKLANDI

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Kalabalık grup dağılırken, okul bahçesinde nöbet bekleyen kişiler arasında bulunan ve henüz adı öğrenilemeyen bir kişi, henüz belirlenemeyen bir nedenle Anadolu Ajansı foto muhabiri Hüseyin Bağış'ı bıçakladı. Daha sonra yanında bulunan kişilerin yardımıyla foto muhabiri Bağış, okulun içine götürüldü ve okulun giriş kapısını da kilitlendi. Bu sırada arkadaşını yalnız bırakmak istemeyen ve kendisi de okulun içine girmek isteyen Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan ise giriş kapısının önünde bekleyen eylemciler tarafından tartaklandı.

Bu olayın ardından polis, okulun bahçesinde nöbet tutan DBP'lilere müdahale etti. Yaşanan arbede sonrasında polis, okul bahçesinde bekleyen yaklaşık 50 kişiyi gözaltına aldı.

Bıçakla baldırından yaralanan foto muhabiri Hüseyin Bağış ve tartaklanan Aziz Aslan, daha sonra olay yerine çağrılan ambulansla Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada müşahade altına alınan Bağış ve Aslan'ın durumunun iyi olduğu belirtildi.

DHA

Yorumları göster