04.09.2014 08:45:02 | Son Güncelleme

Nato liderleri Poroşenko'yla görüşecek

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Galler'deki Nato zirvesinin başlamasının hemen öncesinde dünya liderleriyle buluşarak Ukrayna kriziyle ilgili son durumu görüşecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Galler'deki Nato zirvesinin başlamasının hemen öncesinde dünya liderleriyle buluşarak Ukrayna kriziyle ilgili son durumu aktaracak.

Ukrayna lideri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le son tartışmalarını takiben bugün ABD ve AB liderlerine krizdeki son durumla ilgili bilgi verecek.

Fransa, Ukrayna'daki siyasi gelişmeleri gerekçe göstererek 2011'de Rusya ile imzalanmış olan bir savaş gemisi teslimatı anlaşmasını askıya aldığını söylemişti.

Fransa'dan gelen yazılı açıklamada 'koşullar teslimat için uygun değil' ifadesine yer verilmişti.

Zirvede Ukrayna gündemi İki günlük Nato zirvesinde en önemli gündemin Ukrayna krizi olması bekleniyor.

Ancak liderler Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ve Afganistan'ı da ele alacak.

Poroşenko İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama ile Fransa, İtalya ve Almanya liderleriyle görüşecek.

Muhabirler, bu toplantının Ukrayna liderine açık bir destek anlamına geldiğini söylüyor.

Çarşamba günü Poroşenko Putin'le yaptığı telefon görüşmesinde bir 'ateşkes süreci' üzerinde anlaştıklarını söylemişti.

Rasmussen: Rusya samimi değil Ancak BBC'ye konuşan Nato Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Putin'in ateşkes planının 'samimiyetsiz' olduğunu söyledi.

'Rusların samimi olarak ateşkesle ilgilenmediklerini' belirten Rasmussen,"Doğu Ukrayna'yı istikrarsızlaştırmaya devam ediyorlar" diye konuştu.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

BBC Muhabiri Bridget Kendall zirvenin on yıllardır yapılan en önemli Nato zirvesi olduğunu belirtiyor.

Kendall'a göre bunun nedeni, Nato liderlerinin, Nato'nun 21. Yüzyılın sorunlarıyla başa çıkabilecek donanımda olup olmadığı sorusuyla karşı karşıya olmaları.

İhtiyaç olduğunda 48 saat içinde bir yere konuşlanabilecek acil mücadele gücü kurması planının zirvede onaylanması bekleniyor.

Yeni yaptırımlar da tartışılacak Avrupa liderleri ayrıca Rusya'ya yönelik daha sert yeni ekonomik yaptırımları da tartışacak.

ABD Başkanı Barack Obama Nato üyelerini, Ukrayna'ya açık destek mesajları vermeye yollamaya davet etti.

Estonya'dan zirvenin gerçekleşeceği Galler'e giderken konuşan Obama, barışçıl ve birleşik Avrupa vizyonunun Moskova'nın sınırları yeniden çizme girişimi tarafından tehdit altına olduğunu belirtti.

Açıklamadan kısa süre sonra Pentagon, ABD'nin Ukrayna'ya, bu ay gerçekleşecek bir askeri tatbikata katılmak amacıyla 200 asker göndereceğini açıkladı.

Ukrayna'nın doğusunda ordu ve Rusya yanlısı ayrılıkçı gruplar arasında beş aydır devam eden çatışmalarda yaklaşık 2600 kişi öldü, binlerce kişi yaralandı.

Batı, Rusya'nın isyancıları eğitim vererek ve silah yardımı yaparak desteklendiğine dair kanıtları olduğunu söylerken Rusya bu iddiaları reddediyor.

Bu haftanın başında Birleşmiş Milletler, çatışmaların Doğu Ukrayna'dan bir milyon fazla kişinin yaşadığı yerleri terk etmek zorunda bıraktığını açıklamıştı.

Yorumları göster