17.09.2014 20:30:03 | Son Güncelleme

Nijerya öğretmen okuluna silahlı saldırı

Nijerya'nın kuzeyindeki Kano kentindeki öğretmen okulu silahlı saldırıya uğradı. Bir öğrenci telefonla BBC'ye verdiği bilgide olay yerinde 17 ceset gördüğünü söyledi.

Nijerya'nın kuzeyindeki Kano kentindeki öğretmen okulu silahlı saldırıya uğradı. Okuldan tüfek ve patlama sesleri gelirken, öğrencilerin okuldan kaçmaya çalıştı.

Bir öğrenci telefonla BBC'ye verdiği bilgide olay yerinde 17 ceset gördüğünü söyledi.

Federal Eğitim Fakültesi'ne yönelik saldırıyı kimlerin düzenlediği henüz belirgin değil. Ama birçokları 2009 yılından bu yana Nijerya'da çok çeşitli saldırılar düzenleyen aşırı İslamcı Boko Haram grubundan kuşkulanıyor.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Kano'da Reuters ajansına açıklama yapan bir askeri sözcü, "Askerlerimiz olay yerinde. Yörede çok büyük bir kalabalığın toplandığını bildirdiler. Henüz yaralanan ve ölenlerin tam sayısı belirlenebilmiş değil." dedi.

Temmuz ayında da Kano kenti dört gün içinde 5 saldırıya hedef olmuş, bir yüksek okulu hedef alan saldırıda 6 kişi can vermişti.

Boko Haram sözcükleri "Batılı eğitim haram" anlamına geliyor ve örgüt Batı kültürünün simgesi olarak gördüğü okul ve fakülteleri hedef alan saldırılar düzenliyor.

Yorumları göster