19.09.2014 11:56:05 | Son Güncelleme

Norveç, tehditlere rağmen IŞİD'e karşı savaşa destek kararı aldı

Norveç parlamentosu IŞİD'a karşı ABD liderliğindeki güçlere askeri destek verme kararı aldı.

Norveç'te 24 Temmuz tarihinden beri devam eden kırmızı alarmın, IŞİD üyelerinin Norveç'te katliam yapacakları ve yapacakları katliamı İnternet'te yayınlayacakları nedeniyle alındığının ortaya çıkmasına rağmen, parlamento IŞİD'a karşı ABD liderliğindeki güçlere askeri destek verme kararı aldı.

24 Temmuz tarihinden itibaren IŞİD tehdidine karşı kırmızı alarma geçen Norveç, ABD liderliğinde bölge ülkelerinin IŞİD'e karşı başlatacağı savaşa destek verme kararı aldı.

Ülke çapında alınan güvenlik önlemlerinin nedenlerinin detaylarının ortaya çıkmasından sonra kameralar karşısına geçen Dışişleri Bakanı Börge Brende ve Savunma Bakanı İne Marie Eriksen Söreide, parlamentoda oy birliği ile IŞİD'e karşı verilecek mücadeleye katkıda bulunma kararı alındığını açıkladılar. Savunma Bakanı Marie Eriksen, "Norveç olarak ABD liderliğinde ortak güçlere destek verme kararı aldık. Ancak vereceğimiz destek başta Irak olmak üzere körfez ülkeleri ve bölgedeki diğer Arap ülkelerinin ön saflarda savaşma şartına bağlı. İlk etapta savaşı yönetecek 5 subayımız önce ABD'ye oradan da bölgeye gönderilecek" dedi.

SİYASİ EKONOMİK VE İNSANI SORUNLAR OLUR

Savunma Bakanı Eriksen, bölge ülkelerinin desteği olmaması durumunda, askeri bir müdahalenin, siyasi, ekonomik ve insani açıdan büyük sorunlar doğuracağına dikkat çekerek "IŞİD'e karşı başlatılacak bir savaşta bölge ülkeleri ön saflarda savaşmalı ve tabi ki Irak hükümeti de bizlerden yardım istemelidir. Aksi takdirde bir müdahale çok zor olur ve büyük sorunlar doğurur" dedi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

ABD'nin Norveç'ten destek istediğini belirten Eriksen, yardımın sembolik olduğunu ancak ABD'nin isteği doğrultusunda karar alındığını söyledi. Norveçli Subayların adları gizli tutulurken, önce ABD'de Tampa'ya gidecekleri, oradan gidecekleri savaş bölgesinde ise nerede konuşlanacaklarının açıklanmayacağı belirtildi.

ASKERİ MÜDAHALE ŞART

Dışişleri Bakanı Börge Brende, IŞİD'le mücadelenin ancak askeri müdahale ile mümkün olabileceğini,parlamentodaki siyasi partileri ikna etmenin çok zor olduğunu belirterek, "Geniş katılımlı bir mücadeleye ilk etapta 5 subayla destek vereceğiz. Ancak gelişmelere göre daha sonra nasıl bir destek verebileceğimizin planını yapacağız" dedi Başbakan Erna Solberg, Galler'de yapılan NATO toplantısı sırasında,Irak'a komşu ülkelerin IŞİD'e karşı mücadeleye katılmalarının sağlanamaması durumunda, batı ülkelerinin bir müdahalede bulunmaması konusunda uyarıda bulunduğunu söyledi.

(DHA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster