02.09.2014 15:00:03 | Son Güncelleme

Nusra Cephesi: Bizi BM terör listesinden çıkarın

El Kaide'nin Suriye'deki kolu, Golan Tepeleri'nde kaçırdığı Fijili 45 BM barış gücü askerinin serbest bırakılması karşılığında öncelikle örgütün terör listesinden çıkarılmasını istedi. Nusra Cephesi'nin iki koşulu daha var.

El Kaide'nin Suriye'deki kolu olan Nusra Cephesi, Golan Tepeleri'nde alıkoyduğu Fijili Birleşmiş Milletler (BM) barışgücü askerlerinin serbest bırakılması için üç koşulun yerine getirilmesini istedi.

Fiji ordusundan yapılan açıklamaya göre bu koşullar; Nusra Cephesi'nin BM'nin "terör örgütü" listesinden çıkarılması, başkent Şam'da kontrol ettiği bölgelere insani yardım yapılması ve BM askerleriyle girdikleri çatışmada ölen üç militanı için tazminat ödenmesi.

Açıklamada ayrıca BM'nin Suriye'ye müzakereciler gönderdiği bildirildi.

Nusra Cephesi'nin taleplerinin değerlendirilip değerlendirilmediği konusunda ise açıklama yapılmadı.

Perşembe günü kaçırılan 45 Fijili BM barış gücü askeri bilinmeyen bir yerde tutuluyor.

40 asker de kaçmıştıNusra Cephesi'nin savaşçıları İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'nde, Suriye ile tampon bölgede barış gücü askerlerini kuşatmış, onlardan silahlarını teslim etmelerini istemişti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Bu talebin reddedilmesi sonrası, 45 asker alıkonulmuş, 40 asker ise bölgeden kaçmıştı.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'deki Arap-İsrail (Altı Gün) Savaşı'nda işgal etti.

Bölgede görev yapan BM barış gücü (UNDOF) ise BM Güvenlik Konseyi'nin 1974'te aldığı 350 sayılı karar uyarınca oluşturulmuştu.

Halen UNDOF'ta altı ülkeden (Fiji, Hindistan, İrlanda, Nepal, Hollanda ve Filipinler) 1223 asker görev yapıyor.

Filipinler hükümeti geçen hafta Golan Tepeleri'nde görev yapan Filipinli 331 BM barış gücü askerinin Ekim ayı sonunda ülkelerine döneceğini açıklamış, bu karara gerekçe olarak güvenlik koşullarının kötüleşmesini göstermişti.

Yorumları göster