24.09.2014 13:43:46 | Son Güncelleme

Obama'nın IŞİD stratejisi

SOFYA (AA) – Bulgaristan Savunma Bakanı Velizar Şalamanov, ülkesinin, ABD'nin himayesindeki oluşturulacak IŞİD karşıtı koalisyona katılmayacağını bildirdi.

Şalamanov, yaptığı açıklamada, "Biz bu koalisyona katılmıyoruz. Bulgaristan Silahlı Kuvvtleri'nin olası katılımına ilişkin konu gündemde değil, hükümetçe de görüşülmüyor” dedi.

Ülkenin bu alandaki kapasitesinin "sınırlı olduğunu" belirten Şalamanov, "Hava Kuvvetlerimiz, sahip oldukları donanım ile bu kadar yoğun bir ortak hava harekatlarına katılamıyor” diye konuştu.

Şalamanov, Bulgaristan'ın hafif silah ve insanı yardım temin edebileceğini, bu çerçevede NATO müttefikleri ve Avrupa Birliği ortakları ile birlikte hareket edeceğini ifade etti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Bulgaristan'da terörle mücadelede ulusal düzeyde gerekli önlemelerin aldığını kaydeden Şalamanov, "Özgürlük ve demokrasiye önem veren tüm devletlere yönelik terörist saldırı tehdidi daima var olmuştur” ifadesini kullandı.

Savunma Bakanı, Bulgaristan'ın NATO kapsamımda istihbarat, iç güvenlik yapısının sağlamlaştırılması ve sınır muhafaza alanında gerekli çalışmaları yürüttüğünü ancak bunların daha ziyade İçişleri Bakanlığı'nın çalışma alanında yer aldığını belirtti.

Öte yandan, 5 Ekim'de yapılacak erken seçim öncesinde geçici teknokratlar hükümeti, bugün yaptığı oturumunda, ülkenin istihbarat ihtiyaçları için 500 bin avro ek bütçe ayırdı.

Yorumları göster