12.09.2014 17:00:03 | Son Güncelleme

Papa Kasım sonunda Türkiye'ye geliyor

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun aylardır üzerinde konuşulan Türkiye ziyareti, bugün Türkiye'den resmi davetin gelmesiyle kesinleşti. Papa, Kasım ayı sonunda Türkiye'ye geliyor.

Övgü Pınar

Vatikan

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Kasım ayı sonunda Türkiye'ye geliyor.

Papa'nın aylardır üzerinde konuşulan Türkiye ziyareti, bugün Türkiye'den resmi davetin gelmesiyle kesinleşti.

Vatikan'dan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davet mektubunun bu sabah Papalığa ulaştığı belirtildi.

Vatikan basın sözcüsü Peder Federico Lombardi, Kasım ayının son günlerinde gerçekleşecek ziyaretin programı üzerinde çalışmaların başladığını söyledi.

Papa'nın 30 Kasım'da Fener Rum Patrikhanesi'nde Aziz Andreas yortusuna katılması, Ankara'da da resmi temaslarda bulunması bekleniyor.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Ziyaretin kaç gün süreceği ise henüz kesinlik kazanmadı.

Papa Francesco'nun Türkiye ziyareti uzun zamandır konuşuluyordu. Ancak Papa'nın aynı zamanda Vatikan devlet başkanı olması sebebiyle Türkiye'den resmi davette bulunulması gerekiyordu ve cumhurbaşkanlığı seçimleri nedeniyle resmi davetin gönderilmesi gecikmişti.

'Papalar Türkiye'yi önemser'Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Papa'nın ziyaretini BBC Türkçe'ye şöyle değerlendirdi:

"Son dört Papa da Türkiye'ye ziyarette bulundu. Papalar Türkiye'yi ziyaret etmeyi önemserler. Sadece Patrikhane burada bulunduğu için değil, aynı zamanda Türkiye'nin bölge coğrafyası ve devletler arası konumundan dolayı; bir barış ülkesi olması, barışa götürecek bir ülke olmasından dolayı ve ayrıca Türkiye'nin üzerinde bulunduğu topraklar üzerinde Hıristiyanların da mevcut olması dolayısıyla önemserler."

1967 yılında Papa 6. Paolo, 1979 yılında Papa 2. Jean Paul ve 2006 yılında Papa 16. Benediktus Türkiye'yi ziyaret etmişti.

İtalyan basınında çıkan bazı haberlerde Papa'nın Türkiye'den sonra Ermenistan'a geçebileceği öne sürülürken Fener Rum Patrikhanesi'nden Metropolit Athenagoras, buna ihtimal vermediğini söyledi.

Bu hafta başında İtalya'da katıldığı bir etkinlikte konuşan Athenagoras, "Bunun çok zor olduğunu düşünüyorum. (Papa, Ermenistan'a) gitse de bunu başka bir zaman yapacaktır. İki ziyareti birleştirmek iyi olmaz" demişti.

Yorumları göster