11.09.2014 19:15:03 | Son Güncelleme

Rusya ABD'yi Suriye'de hava harekatına karşı uyardı

ABD Başkanı Obama'nın IŞİD'e karşı mücadele planında örgütün Suriye'deki mevzilerine saldırı düzenleyebileceklerini açıklamasının ardından Rusya'dan uyarı geldi. Rusya, bunun "uluslararası hukuku ihlal" anlamına geleceğini söylüyor.

Rusya ABD'nin Suriye toprağında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'e karşı düzenleyeceği olası bir hava harekatının uluslararası hukukun "büyük bir ihlali" olacağını söyledi.

Rusya dışişleri bakanlığından bir sözcü Birleşmiş Milletler desteği olmadan yapılacak böylesi bir harekatın "bir saldırganlık eylemi" olacağını belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, kendisine İslam Devleti adını veren IŞİD örgütüne karşı açıkladığı eylem planında, Suriye'de de hava harekatı düzenleyebileceklerini söylemişti.

Rusya'nın cevabı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Bahreyn'den meslektaşları ile IŞİD'e karşı koalisyon görüşmeleri yaptığı sırada geldi.

Askeri sözcü Aleksandr Lukaşeviç "ABD başkanı, meşru hükümetin izni olmadan Suriye'deki IŞİD pozisyonlarına karşı saldırı olasılığından açıkça bahsetti" dedi. "BM Güvenlik Konseyi'nin kararı olmadan atılacak böyle bir adım bir saldırganlık eylemi olacaktır, uluslararası hukukun büyük bir ihlali olacaktır." diye konuştu.

Rusya ayrıca ABD'nin Suriye topraklarında saldırıya geçmeden önce Suriye yönetimi ile koordinasyon içinde olması gerektiği yönündeki uyarısını da tekrarladı.

Geçen ay Rusya ABD'ye IŞİD'le mücadelede yardım etme teklifinde bulunmuştu.

Irak ve Suriye'de büyük alanları işgal eden IŞİD halifelik ilan etmiş, kendilerine karşı ABD saldırıları başladıktan sonra iki Amerikalı gazetecinin başını keserek öldürmüş ve bunu saldırılara misilleme olarak yaptıklarını duyurmuştu.

"Hedef net"ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı kapsamlı bir askeri operasyon düzenleyeceğini açıklamış, "Hedefimiz net. IŞİD'i geriletecek ve sonunda yok edeceğiz" demişti.

Beyaz Saray'dan ulusa seslenen ve ülkesinin örgüte yönelik stratejisini açıklayan Obama, konuşmasında, Suriye'de de örgüte yönelik hava saldırıları düzenlenmesine yeşil ışık yakmıştı.

Obama, "IŞİD'e karşı Irak'ın yanı sıra Suriye'de de harekete geçilmesinde tereddüt etmeyeceğim" demişti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

ABD Kongresi'nin IŞİD'e karşı savaş için kendisine yetki vermesinden memnun olacağını belirten Obama, Kongre'nin onayı olmaksızın da örgüte karşı harekete geçme yetkisi olduğunun altını çizmişti.

Obama ayrıca ABD'nin Irak'a 475 asker göndereceğini de açıklamıştı. Gönderilecek askerler, Irak ordusuna danışmanlık yapacak.

Buna karşın, Amerikan askerlerinin Irak'ta muharip misyon üstlenmesi beklenmiyor.

IŞİD iki ülkede hızla ilerlediÖzellikle son bir yılda Suriye ve Irak'ta hızla ilerleyen IŞİD, bu iki ülkenin önemli bir bölümünü kontrol altında tutuyor.

IŞİD'in Suriye'nin Rakka kentini merkez alarak, yönettiği topraklar için temsili bir hükümet kurduğu biliniyor.

Örgüt zalimliği ile de nam salmış durumda. IŞİD militanları düşman askerlerin ve bazı Batılı gazetecileri başlarına keserek öldürmüşler ve cinayetlerinin görüntülerini yayımlamışlardı.

Amerikan ordusu geçen aydan bu yana Irak'ta IŞİD'e karşı 150'den fazla hava saldırısı düzenlemiş ve Irak ordusu ile IŞİD'e karşı savaşan Kürt Peşmergelere silah yardımına başlamıştı.

Suriye'de ise durum daha karışık. ABD üç buçuk yıldır rejime karşı savaşan isyancıları destekliyor.

Washington yönetimi geçen yıl kimyasal silah kullandığı gerekçesi ile Şam yönetimine karşı hava saldırıları düzenlemenin eşiğine gelmişti.

Ancak ABD Başkanı Barack Obama askeri operasyon için koalisyon oluşturamaması, Kongre'nin muhalefeti ve Şam'ın kimyasal silahlarını imhayı kabul etmesinin ardından hava saldırılarından vazgeçmişti.

Yorumları göster