02.09.2014 12:30:02 | Son Güncelleme

Rusya 'NATO'ya karşı askeri doktrinini değiştirecek'

Rusya, Ukrayna krizi ve NATO'nun doğu Avrupa'daki varlığına cevap olarak askeri doktrinini değiştireceğini açıkladı. Bir Kremlin yetkilisinin yaptığı açıklamada, ABD ve NATO ile bozulan ilişkilerin güncellenen askeri stratejiye yansıyacağı belirtildi.

Ukrayna krizi ve NATO'nun doğu Avrupa'daki varlığına cevaben Rusya'nın askeri doktrinini değiştireceği bildirildi.

Kremlin'de danışmanlık yapan Mikhail Popov, ABD ve NATO ile bozulan ilişkilerin güncellenen askeri stratejiye yansıyacağını söyledi.

NATO'nun dünkü açıklamasında, üyelerini korumak amacıyla doğu Avrupa'da NATO varlığının güçlendirileceği bildirilmişti.

Bu arada Ukrayna ordusunun ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı savaşı devam ediyor.

Ukrayna Savunma Bakanı dün yaptığı açıklamada, Rusya'yı onbinlerce cana mal olacak "büyük bir savaş" başlatmakla suçladı. Ayrılıkçılara aktif destek vermediğini belirten Rusya ise bu iddiaları reddediyor.

'Dış tehdit'Rusya Milli Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Popov, RIA haber ajansına yaptığı açıklamada NATO'nun "Rusya ile gerginliği tırmandırdığını" söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Popov, "NATO'ya üye ülkelerin askeri altyapısının, yeni üyeler de alarak Rusya sınırlarına dayandığını" belirterek bunun Rusya açısından temel "dış tehdit"lerden biri olduğunu kaydetti.

Popov Rusya'nın doktrininin ne şekilde değişeceği yönünde ayrıntılı bilgi vermedi.

NATO'nun dünkü açıklamasında ise, Rusya'dan gelebilecek muhtemel bir saldırıya karşı doğu Avrupalı üyelerini korumak için binlerce askerden oluşan acil müdahale birlikleri oluşturma planından söz edilmişti.

Bu yeni önlemlerin 4-5 Eylül tarihlerinde Galler'de yapılacak NATO zirvesinde karara bağlanması bekleniyor.

28 üyeye sahip NATO Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi doğu Avrupa ülkelerini de kapsıyor. Ukrayna NATO içinde yer almıyor.

Yorumları göster