16.09.2014 08:49:20 | Son Güncelleme

Rusya sanal para birimlerini yasaklayacak

Bitcoin benzeri sanal para birimlerinin neden olduğu güvenlik sorunlarının önüne geçmek isteyen Rusya, bu birimlerin kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor.

Son dönemde hızla yayılmaya başlayan sanal para birimleri, hem kullanıcılarının anonim kalması hem de resmi bir kuruluş tarafından denetlenmiyor olmaları nedeniyle son dönemde sık sık tartışma konusu oluyor. 2009 yılında kullanıma sunulan Bitcoin‘le başlayıp Lifecoin, Mastercoin ve Dougcoin gibi benzer birimlerle her geçen gün yayılan sanal para uygulamasının doğurduğu güvenlik sorunları Rusya hükümetini de harekete geçirdi.

Rusya Maliye Bakanlığı yetkilisi Aleksey Moiseev’in konu hakkında yaptığı açıklamalar, Bitcoin benzeri sanal birimlerin çok yakında hükümet tarafından yasaklanacağını gösterdi. Gerekli yasaların önümüzdeki aylarda parlamentodan geçirileceğini söyleyen Moiseev, bu para birimlerini kullananların cezalandırılacağını belirtti. Yasadışı para transferlerine olanak sağladığı söylenen sanal para birimlerinin yasadışı ürün ve hizmetleri satın almak, para aklamak ve terörist eylemleri finanse etmek için kullanılabileceği iddia ediliyor.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Meizu MX4′e Yoğun Talep!

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster