11.09.2014 15:12:02 | Son Güncelleme

Sabancı: Meclis'e daha fazla kadın girmeli

Eskişehir'de Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı 'Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı' toplantısı düzenlendi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, 2015 genel seçimlerinde kadın aday sayısının artması gerektiğini bildirirken, "Meclis'e daha fazla kadının girmesini teşvik etmeliyiz" dedi.

Sabancı Vakfı'nın 2 milyon dolar destek verdiği ve 11 ilde yürütülen 'Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı'nın (BMOP) değerlendirme toplantısı Eskişehir'de yapıldı. Eskişehir Anemon Otel'deki toplantıya Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, AK Parti Milletvekili Ülker Can, Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Sabancı Holding Yönetim Kurulu ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, BM Kadın Birimi Avrupa, Doğu Avrupa ve Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir ile çok sayıda kişi katıldı.

Toplantıda konuşan Güler Sabancı, Türkiye'de kadın haklarını geliştirmek konusunda öncü bir rol üstlenmek üzere BMOP'un destekleyicisi olduklarını söyledi. Sabancı, kadın haklarının ülkemizde geliştirilmesini, toplumsal cinsiyet duyarlılığını artırmayı hedeflediklerini belirterek "Hibe programı ve Mor Sertifika'nın yanı sıra programımıza Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme bileşenini ekledik. Bu, kamu bütçe, plan ve programlarının, toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlılığıyla oluşturulması anlamına geliyor" dedi.

KADIN ADAY SAYISI ARTMALI

TBMM'de seçilen 550 milletvekilinin 79'unun kadın olduğunu belirten Güler Sabancı bunun yetersiz olduğunu belirterek, "Yani oran sadece yüzde 14. 30 Mart yerel seçimlerinde de farklı bir durum olmadı. Seçilen belediye başkanlarının sadece yüzde 8'i kadınlardan oluşuyor. 2015 genel seçimlerine kadar önümüzde uzun bir yol var. Kadın adaylarımızın sayısını artırmak için çalışmaya devam etmeliyiz. Meclise daha fazla kadının girmesini teşvik etmeliyiz" dedi.

EĞİTİMLİ KADINNIN İŞGÜCÜNE KATILIMI

Güler Sabancı yeni dönem Türkiye'sinin eğitimli kadının işgücüne katılımını gerektiğini söyleyerek, "Eğitimli kadının işgücüne katılımıyla ancak Türkiye yeni bir dönemi, yeni bir kalkınma hamlesini yapabilir. Dolayısıyla hep beraber daha eğitimli kadınlar için çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Ortak Program kapsamında hibe desteği verdikleri projelerin çok başarılı sonuçlar elde ettiğini anlatan Güler Sabancı, Hibe Programı kapsamında destek verdikleri Kahramanmaraş'taki 'Öznesi Erkek' projesine de değindi. "Kadınların hakları konusunda bilinçlendirilmesi kadar, erkeklerin de bu konudaki sorumluluklarının bilincinde olması lazım" diyen Sabancı konuşmasını şöyle sürdürdü:

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

"Diyanet İşleri Başkanlığı yeni Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu'na bağlandı. Biz bu anlamda Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kahramanmaraş'taki proje örneğimize destek olacaklarını, teşvik edeceklerini biliyoruz. Türkiye çapında ümit veren bir proje bu ve biz de destek vermeye hazırız. Bu konuda da çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yerel yönetimlerden, sivil toplum kuruluşlarına, bakanlıklardan özel sektöre herkese sorumluluk düştüğünü belirten Güler Sabancı, "Bu duyarlılığı toplumun her kesimine yayacağız. Kadınların eşit olduğu bir toplumu adım adım yaratacağız" dedi.

BAKAN AVCI'NIN KONUŞMASI

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da yaptığı konuşmada, kadınların toplumsal hayattaki yerleri konusunda son 10 yılda ciddi bir iyileşme olduğunu söyledi. Avcı şöyle devam etti:

"Bunun ivme kazanabilmesi için artarak sürebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı olarak bize düşen sorumluluklarımızın farkındayız. Milli Eğitim Bakanlığı olarak özellikle eğitimli gençlerimizin, genç kadınların, kızların milli eğitim camiasında bir takım anakronik hesaplar nedeniyle görev almalarının önündeki engelleri kaldırılarak onları da eğitim ordumuza dahil etmiş olmaktan gerçekten çok mutluyuz. Aldığımız mesafe küçümsenmeyecek mesafe ama bu almamız gereken mesafe konusundaki kararlılığımızı tabi ki azaltmayacak. Nitekim yine bugünlerde uygulamaya koyduğumuz özellikle yönetici, okul yöneticilerinde kadın müdür yardımcısı normlarında kadın öğretmenlerimize dönük pozitif ayrımcılık iyi bir örnek oluşturacaktır diye ümit ediyoruz."

TEKNOSA'NIN SERTİFİKA TÖRENİ

Toplantının ardından Güler Sabancı aynı otelde gerçekleştirilen 'Kadın için teknoloji' projesi kapsamında düzenlenen bilgisayar eğitimlerini tamamlayan kadınlara sertifikalarının verilmesi törenine katıldı. Kadınlara sertifikalarını veren Güler Sabancı yaptığı konuşmada, şöyle konuştu:

"Teknolojiye yakın olmak toplumsal gelişmenin önemli göstergelerinden birisidir. Kadın için teknoloji projesi, kadınların teknoloji okuryazarlığını artırarak aynı zamanda çocuklarımıza ve geleceğimize de yatırım yapıyor. Teknoloji okuryazarlığı gelişen kadınlarımız işgücüne katılım ve girişimcilik konularında da ön plana çıkıyor. Bu eğitim programıyla 7 yılda 53 ilde 13 bininin üzerinde kadına eğitim verildi." (DHA)

Yorumları göster