24.09.2014 13:30:02 | Son Güncelleme

Sarkozy'nin 'yolsuzluk soruşturması' askıya alındı

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkında açılan 'yolsuzluk soruşturması' askıya alındı. Sarkozy, partisi UMP'nin genel başkanlığına aday olacağını açıklayarak siyasete geri döneceğinin işaretini vermişti.

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkındaki yolsuzluk soruşturması askıya alındı.

Fransız medyasının yargı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Paris temyiz mahkemesi, Sarkozy'nin hakkında açılan davanın düşmesi yönündeki talebini değerlendirmeye alacak.

59 yaşındaki Nicolas Sarkozy hakkında devam eden başka adli tahkikatlar da var.

Sarkozy, geçen hafta muhalif merkez sağ parti Halk Hareketi Birliği UMP'nin genel başkanlık seçiminde aday olabileceğini söylemişti.

Sarkozy'nin bu adımı, eski liderin 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerini hedeflediği şeklinde yorumlanmıştı.

Sarkozy, 2012 yılındaki seçimlerde cumhurbaşkanlığı koltuğunu kaybedince siyaseti bıraktığını açıklamıştı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Kasım ayında yapılacak UMP genel başkanlığı seçimlerinde aday olacağı yönündeki sözleriyle ise siyasete tekrar döneceğinin de işaretini verdi.

Başka soruşturmalar da varElysee Sarayı'ndan ayrıldıktan sonra gözlerden uzak bir hayat süren Sarkozy hakkındaki bir dizi soruşturma da devam ediyor.

Askıya alınan soruşturma, Sarkozy'nin davalarına bakan hâkimleri 'etkileme girişiminde bulunma iddiasıyla' açılan incelemelerle bağlantılıydı.

AFP haber ajansına göre davanın düşmesi birkaç ay alabilir.

Sarkozy hakkındaki diğer soruşturmalar, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi ile bağlantıları ve 2012 seçim kampanyası için aldığı iddia edilen yasadışı bağışlarla ilgili.

Sarkozy, görevini kötüye kullandığı ve kanunlara aykırı davrandığı suçlamalarını reddediyor.

Yorumları göster