08.09.2014 20:31:04 | Son Güncelleme

Savaş çocuklara da bulaştı

BM, terör örgütü İslam Devleti’nin Irak’ta yüzlerce çocuğu öldürdüğünü, bazılarını da intihar bombacısı olarak kullandığını bildirdi.

Çocuklar sadece Irak'ta savaş kurbanı değil.BM Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Leyla Zerrougui, BM Güvenlik Konseyi'ndeyaptığı konuşmada, “Irak'ta yıl başından bu yana yargısız infazlar da dâhil 700'e yakın çocuköldürüldü ya da sakatlandı” dedi.

Zerrougui ayrıca İslam Devleti'nin 13 yaşındanküçük çocukları silah taşıma, stratejik lokasyonlarınkorunması ve sivillerin tutuklanmasında çalıştırdığını belirtti.

Zerrougui, diğerlerinin ise intihar bombacısı olarak kullanıldığınısöyledi.

Irak hükümetiyle işbirliği içinde olan milislerin de çocukları cihatçılarla savaşta kullandığını kaydedenZerrougui, hükümet tarafından gözaltına alınan çok sayıda çocuğun ise militanların hapishaneleribasması sonucu ortadan kaybolduğunu ifade etti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Konseydeki toplantı Libya, Afganistan, Batı Afrika Cumhuriyeti, Mali ve GüneySudan gibi ülkelerdekiçocuk askerlere odaklandı. Verilere göre, Batı Afrika Cumhuriyeti'nde 8 bin çocuk çeşitli gruplarla süren çatışmalardakullanılıyor.

BM, bu yıl 2016 yılı sonuna kadar hükümet birlikleri arasında savaşan hiçbir çocuk kalmamasıhedefiyle “Çocuklar, Asker Değil” adını verdiği birkampanya başlattı.

© Deutsche Welle TürkçeAFP, BS/BÖ

Yorumları göster