16.05.2018 11:23:59 | Son Güncelleme

Son dakika! İran'dan ABD açıklaması

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin ülkesine karşı artan baskılarıyla ilgili son dakika açıklamalar yaptı. Ruhani, ABD'nin İran'a karşı yaptırım kararlarını açıklamasının ardından, "İran ABD'nin baskılarına, yaptırımlarına ve hatta savaş tehditlerine boyun eğmeyecek" ifadesini kullandı.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Zarif, Washington yönetiminin İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf'i yaptırım listesine eklemesine tepki gösterdi.

Zarif, "ABD'nin bu girişimi öncekiler gibi hukuk dışı girişimlerdir." dedi.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de ABD'nin yaptırım kararıyla ilgili basına açıklamada bulundu.

Kasımi, uluslararası toplumun ABD'nin nükleer anlaşmadan çıkmasına gösterdiği reaksiyonun Washington'un başarısızlığının göstergesi olduğunu yeni yaptırımların bu başarısızlığı telafi etmek için getirildiğini söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs Salı günü, ülkesinin P5+1 ülkeleri ile İran arasında yapılan nükleer anlaşmadan çekilerek, Tahran yönetimine ağır yaptırımlar getireceğini duyurmuştu.

ABD Hazine Bakanlığı dün İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf ile bankanın uluslararası operasyonlar bölümünde direktör yardımcılığı yapan Ali Tarzali'nin, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'ne verdikleri destek nedeniyle terör listesine alındığını duyurmuştu.

Yaptırımlar, söz konusu kişilerin ABD'deki her türlü mal varlığının dondurulmasının yanı sıra bu kişilerle ticaretin yapılmasını da yasaklıyor.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster