23.09.2014 12:04:46 | Son Güncelleme

Tedavi edilen 4 şahin doğaya bırakıldı

Antalya'da vatandaşlar tarafından doğada yaralı olarak bulunan ve yetkililere teslim edilen 4 şahin, tedavilerinin ardından doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

Farklı tarihlerde Serik, Elmalı, Korkuteli ve Kemer ilçelerinde vatandaşlar tarafından yaralı halde bulunan ve Jandarma Çevre Koruma Timi görevlilerine ve Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkililerine teslim edilen şahinler, tedavi edilmek üzere Antalya Hayvanat Bahçesi'ne götürüldü.

Burada yaklaşık 4 ay süren tedavilerinin ardından sağlıklarına kavuşturulan şahinler, hayvanat bahçesi, Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve jandarma yetkililerinin gözetiminde Döşemealtı Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda doğaya salındı.

Şahinlerle ilgili bilgi veren Antalya Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü'nde sorumlu veteriner hekim Aygül Arsun, şahinlerin birinin "kızıl şahin" olarak adlandırılan türe ait olduğunu, kendilerine sağ kanatta parçalı kırıkla getirildiğini belirtti.

Kanadında saçma izlerine rastlanması dolayısıyla avcılardan kaynaklandığını düşündüklerini kaydeden Arsun, tedavi ve rehabilitasyon sürecinin ardından doğaya bırakılabilecek hale getirildiklerini söyledi.

Şahinlerden birinde tarımsal ya da kimyasal ilaca bağlı göz kararması, ikisinde ise çarpmaya bağlı travma bulunduğunu ifade eden Arsun, bunların da tedavilerinin olumlu sonuçlandığını dile getirdi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Antalya Hayvanat Bahçesi'nin aynı zamanda bir rehabilitasyon merkezi olarak çalıştığına işaret eden Arsun, şöyle konuştu:

"Belirli dönemlerde şahin, kartal, atmaca gibi kanatlılar getiriliyor. Zaman zaman yaban keçisi ve alageyik geldiği de oluyor. Hayvanlar rehabilitasyon sürecinin ardından doğaya bırakılıyor. Rehabilitasyon sürecinde dönecekleri için doğada beslendikleri şekilde, insanla az etkileşimde tutuluyor ve o şekilde besleniyorlar."

Arsun, sanayileşen dünyada yaban hayvanlarının yaşam alanlarının kısıtlandığına dikkati çekerek, bilinçsiz ve kaçak avcılığın yaban hayvanlarının neslini tehlikeye soktuğunu, bu nedenle kaçak avcılığın mutlaka önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Arsun, vatandaşların yaralı yaban hayvanlarına rastlaması durumunda yetkilileri bilgilendirmesinin, hayvanların tekrar doğaya kazandırılması için büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi. (AA)

Yorumları göster