23.09.2014 09:39:01 | Son Güncelleme

Türk malı güneş mangalı

Kayseri'deki güneş enerjisi sektöründe ülkede önde gelen kuruluşlarından Ezinç şirketi, güneş ışınlarıyla hareket halindeki araçlarda, sandalda bile çalışan, duman ve iş çıkarmadan evlerin balkonu, çatısı, hatta pencere önünde çalışan 'güneş mangalı'nın seri üretimine başlayarak, iç piyasanın yanı sıra, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine ihracata başladı.

'Güneş enerjisi sektörünün oscarı' kabul edilen Intersolar Innovatıon Award 2013' ödülünü alan ilk Türk firması olan Ezinç Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ezinç, dumansız, yakıtsız sadece güneş enerjisi ile çalışan çevreyi kirletmeyen, orman yangınlarına yol açmayan mangalı özellikle Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç ettiklerini söyledi. Ezinç, parekende olarak 130-150 TL arasında satılan ve Türkiye’de de kullanımının giderek yaygınlaşan güneş mangalıyla ilgili şöyle konuştu:

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

"Bu mangal, güneş olduğu müddetçe dumansız, issiz, yağsız, güneş enerjisi ile pişiriyor. Güneş olduğu yerde yemek pişiriyor, çay demliyor. İçerisine ne koyarsanız et, tavuk, sebze pişirmeniz gereken ne varsa bunu 15 dakika ile 1 saat arasında çok rahat pişiriyor. Mangalı ortadan kaldırıyor. Mangalın belki is ve ateş zevkini vermeyebilir ama, en azından orman yangını ve çevre kirliliği gibi olumsuzlukları ortadan kaldırabilir. Kesinlikle, güneş gibi temiz bir enerji dışında hiçbir yakıt kullanmıyor. Orman yangınlarına kesinlikle yol açmıyor. Balkonda, komşunuzu bile rahatsız etmeden istediğinizi pişirebiliyorsunuz. Hiçbir bir şekilde yağ kullanmadan, yiyecekleri kendi ortamında lezzetli pişiriyor. Evlerde de pencere önlerinde ve balkonlarda çok rahat kullanabilir. Vatandaşlar bunu araçlarında kesinlikle bulundurabilir. Hatta, araçları hareket halindeyken, yol boyunca içerisine koyacağı yiyecekleri pişirir ve gittiği yerde afiyetle yiyebilir. Balıkçılar sandallarında bile odunsuz, kömürsüz, yakıt kullanmadan, yakıta para vermeden güneş olan her yerde bunu kullanabilir. Kayak merkezlerinde duman ve çevre kirliğinden dolayı bu cihaz tercih edilebilir. Çay demleme, kahve yapma gibi özelliği var. Avcı, dağcıların, kayakçılar ve doğada spor yapanların tercih ettiği bir cihaz."

Güneş enerjisinden elektrik üreten sistemler de yaptıklarını belirten Ali Ezinç, rekabetçi bir anlayışla, teknoloji ve AR-GE yatırımlarına önem verip,sürekli yenilikçilik parolasıyla yakında güneş enerjisi ile çalışan mangalda olduğu gibi fırınlarda yaparak ev kadınlarına kolaylıklar sağlayacaklarını ekledi.

Yorumları göster