05.09.2014 10:43:26 | Son Güncelleme

'Türkiye sınırından Suriye'ye geçmenin fiyatı 25 dolar'

Amerikan Bloomberg News, militanların 25 dolar karşılığında Türkiye sınırından geçerek IŞİD'e katıldığını iddia etti.

İngiliz Financial Times gazetesinde dün çıkan haberde Türkiye'nin Suriye sınırındaki güvenliği artırmasının meyvelerini vermeye başladığı yazılmıştı ancak dış basında bunun tam aksi yönde iddialar da ortaya atılıyor. Son olarak Amerikan Bloomberg News'te yayımlanan bir haberde, Türkiye'nin denetimleri artırmasına rağmen bunun pek de işe yaramadığı ve önceden 10 dolar iken bugünlerde 25 dolara sınırı geçmenin mümkün olduğu öne sürüldü.

Bloomberg News'in internet sitesinde Mehul Srivastava ve Selcan Hacaoğlu imzasıyla çıkan haberde, Türkiye'nin Suriye'ye açılan sınırının üç yıl boyunca, Suriye lideri Beşar Esad'ı devirmek isteyen yabancı savaşçıların ve silahların geçişi için kilit bir nokta olduğu ancak yakın zamanda daha çok Suriye'deki savaşa katılmak isteyen yabancı cihatçılar tarafından kullanıldığı iddia edildi. Hatta, iki Amerikan gazetecinin kafasının kesildiği videolarda görülen İngiliz aksanlı cihatçının bile buradan geçmiş olabileceği öne sürüldü.

Bloomberg'in haberine göre Batı ülkelerinden gelen savaşçıların işledikleri korkunç cinayetlere uluslararası kamuoyundan kınamalar geldikçe Türkiye de buradaki devriyeleri hızlandırdı, kontrol noktaları oluşturdu, dikenli telleri yeniledi ancak bu da ciddi anlamda işe yaramadı. Haberde, yaralı savaşçıların hala Türk hastanelerinde tedavi gördüğü, uzunca bir süredir gizli yollardan Türkiye'ye insan taşıyan kaçakçıların hala "işlerine" devam ettiği belirtildi. Öyle ki Türk yetkililer sınır güvenliğini artırmadan önce 10 dolar olan kişi başı fiyatın, şimdilerde 25 dolara çıktığı ifade edildi ve "Hiçbir kontrole girmeden yanınıza istediğiniz kadar ekipman almak da mümkün" denildi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

İNGİLİZ BASININDAN TÜRKİYE’YLE İLGİLİ ŞOK İDDİA

Haberde, Bloomberg News'in şahit olduğu bir telefon konuşması şöyle aktarıldı:

"Mücahit veya İslamcı gerillalar gibi tarif ettiği üç beyaz erkeği gece yarısı Suriye'ye geçirdiğini söyleyen bir adamla telefonda konuştuk. 'Kaç kişi geçmek istiyor' diye sordu. Yerel polis onun, en çok yabancı savaşçı taşıyan kaçakçı olduğunu söylüyor. Kısa bir konuşmadan sonra üç yabancının, yanlarında kutularla, pasaportsuz bir şekilde sınırı geçmek istediğini söyledik. Buluşma yeri ve zamanı verdi, bir de yabancıları Suriye tarafında bir aracın karşılaması gerektiğini söyledi. Sonra da 150 lira (yaklaşık 70 dolar) fiyat verdi. Sınırı geçmeden önce yeniden konuşmak üzere telefonu kapattık."

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster