11.09.2014 16:01:46 | Son Güncelleme

Türkmenistan’da üçüncü siyasi parti kuruluyor

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra 1991'de bağımsızlığını kazanan ve uzun yıllar sadece bir siyasi partinin bulunduğu Türkmenistan'da üçüncü siyasi parti kuruluyor.

Uzun yıllar Türkmenistan Demokrat Partisi'nin hakim olduğu ülkede 2012 yılında ikinci siyasi parti Türkmenistan Sanayici ve Girişimciler Partisi kurulmuştu.

Ülkede üçüncü olacak Tarım Partisi'nin kurulmasına yönelik çalışmalar başladı. Tarım Partisi'nin kongresinin 28 Eylül'de yapılması Türkmenistan meclisi tarafından kararlaştırıldı. Kongrede yeni partinin tüzüğü, programı, Merkez Yürütme Komitesi üyelerinin seçimi gibi konular görüşülecek.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından onaylanarak 2012 başında resmi gazetede yayımlanan yasayla, ülkede siyasi parti kurulmasına yönelik düzenlemeler hayata geçmişti. Bunun ardından Ağustos 2012'de Türkmenistan Sanayici ve Girişimciler Partisi resmen kurulmuş, ülkede tek parti dönemi sona ermişti.

Türkmenistan Sanayici ve Girişimciler Partisi, 15 Aralık 2013 tarihinde milletvekili seçimlerinde ilk kez siyasi arenaya çıkarak, mecliste 14 koltuk elde etmişti.

Yorumları göster