18.09.2014 20:30:02 | Son Güncelleme

Ukrayna lideri ABD'den 'öldürücü' askeri yardım istedi

ABD Kongresi'nde konuşan Petro Poroşenko, Rusya'nın saldırganlığı karşısında "özgür bir dünya" için savaştıklarını söyledi. "Öldürücü olmayan teçhizat" yardımını yetersiz bulan Poroşenko, "Bir savaşı battaniyelerle kazanamazsınız" dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Amerikan Kongresi'nde yaptığı konuşmada ABD'ye ülkesine "öldürücü teçhizat" içeren askeri yardım yapması çağrısında bulundu.

Kongre'nin ortak oturumunda konuşan Poroşenko, teçhizatı yetersiz Ukraynalıların Rusya'nın saldırganlığı karşısında "özgür bir dünya" için savaştıklarını söyledi.

Poroşenko, "Battaniyeler, askeri gece görüş cihazları önemlidir. Ancak bir savaşı battaniyelerle kazanamazsınız" dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı konuşmasında ayrıca "Rusya'nın Kırım'ı ilhakının haince bir eylem olduğunu ve Rusya'nın ülkesine yönelik saldırganlığının küresel güvenlik için de tehdit oluşturduğunu" söyledi.

"Ukrayna'nın savaşı, Avrupa ve Amerika'nın da savaşıdır" diyen Poroşenko'nun konuşması sık sık Amerikalı Kongre üyelerince ayakta alkışlandı.

'Öldürücü olmayan teçhizat'ABD Başkanı Barack Obama bugün Poroşenko'yu Beyaz Saray'da ağırlayacak.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Obama Rusya'nın Ukrayna'daki faaliyetlerini kınamış ancak Ukrayna'ya askeri desteklerinin sadece "öldürücü olmayan teçhizat" ile sınırlı olacağını söylemişti.

Associated Press haber ajansına konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer ise Obama'nın Ukrayna'ya 46 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıklayacağını ancak yardımın yine "öldürücü teçhizat" içermeyeceğini söyledi.

Kiev yönetimi "öldürücü olmayan teçhizatın" yanı sıra ABD Kongresi'nden Ukrayna'ya ülkesine "özel güvenlik statüsü" vermesini, NATO üyesi olmayan bir ülkeye yapılacak en üst düzey yardımın Ukrayna'dan esirgenmemesini; Amerikan hükümetinden de Ukrayna şirketlerine destek olunması ve ülke ekonomisinde reforma gidilmesine yardımcı olunması amacıyla özel bir fon oluşturmasını talep ediyor.

'Hassas' ateşkesUkrayna'nun doğusunda Nisan ayından bu yana ordu ile bazı bölgelerde kontrolü elinde bulunduran Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmalarda 3 binden fazla kişi öldü.

5 Eylül'de ilan edilEn ateşkese karşın çatışmalar yer yer sürüyor.

Ukrayna ve Batılı ülkeler, Rusya'nın ayrılıkçıları desteklediğini iddia ediyor. Rusya ise iddiaları yalanlıyor.

Yorumları göster