16.09.2014 14:15:02 | Son Güncelleme

Ukrayna parlamentosu AB ortaklık anlaşmasını onayladı

Ukrayna parlamentosu, Avrupa Parlamentosu ile eşzamanlı oturumunda Avrupa Birliği ortaklık anlaşmasını onayladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko olayı "tarihi" bir adım olarak değerlendirdi.

Ukrayna parlamentosu, Avrupa Parlamentosu ile eşzamanlı oturumunda Avrupa Birliği ortaklık anlaşmasını onayladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko olayı "tarihi" bir adım olarak değerlendirdi.

Fakat anlaşmanın serbest ticarete ilişkin maddesi, siyasi yorumculara göre Rusya'nın baskısı nedeniyle, 2016'ya kadar uygulanmayacak.

Ukrayna'nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla ateşkes genel olarak devam ediyor.

Ukrayna'ya bağlı Kırım yarımadasını Rusya'nın Şubat ayında ilhak etmesinin ardından ülkenin doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinde hükümet kuvvetleriyle ayrılıkçılar arasında çatışmalar başlamıştı.

Olaylarda bugüne kadar 3000 kadar kişinin öldüğü belirtiliyor.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Ukrayna ve Batı, Rusya'nın ayrılıkçıları desteklemek üzere asker ve ağır silah gönderdiğini iddia ediyor. Rusya ise iddiaları yalanlıyor.

Serbest ticarete ertelemeUkrayna krizi, eski Sovyet cumhuriyetini Rusya'nın etki alanından uzaklaştırarak Avrupa'ya yaklaştıran AB ortaklık anlaşması girişimiyle patlak vermişti.

Eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç Rusya'nın baskısıyla anlaşmayı imzalamaktan son anda vazgeçmiş, bunu takip eden protestolarda ise Yanukoviç iktidarı devrilmişti.

Bugün onaylanan ortaklık anlaşmasının AB ile serbest ticareti hedefleyen maddelerinin de Kasım ayında yürürlüğe girmesi öngörülüyordu, ancak Cumhurbaşkanı Poroşenko, geçen hafta bu maddelerin 2015 sonuna kadar ertelenmesi yönünde karar aldı.

Poroşenko'nun bu kararını Ukrayna'da bazı kesimler Moskova'dan gelen baskılara boyun eğmesi şeklinde yorumlayarak eleştiriyor.

Yorumları göster