07.09.2014 22:54:42 | Son Güncelleme

Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ilan edilmesi

Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ilan edilmesinin ardından, ayrılıkçıların rehine olarak tuttukları 15 Ukraynalı askeri daha serbest bıraktığı bildirildi.

KİEV (AA) -Dnipropetrovsk İl Belediye Başkan Yardımcısı Boris Filatov, sosyal paylaşım ağı üzerinden yaptığı açıklamada, Minsk'te imzalanan ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin protokol çerçevesinde, rehine olarak tutulan 15 Ukraynalı askerin bugün ayrılıkçılar tarafından Donetsk'te salıverildiğini kaydetti.

Bu arada, Ukrayna basını, Rus yanlısı ayrılıkçıların elinde 700 civarında Ukraynalı askerin tutuklu olabileceğini ileri sürerken, taraflar arasında sağlanan barış protokolü çerçevesinde rehinelerin tamamının 2 gün içerisinde salıverilmesi gerektiğini yazdı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ilan edilmesinin ardından, ayrılıkçılar, dün gece ilk defa iki Ukraynalı askeri serbest bırakmıştı.

Belarus'un başkenti Minsk'te 5 Eylül'de bir araya gelen "Ukrayna-Rusya-AGİT" Üçlü Temas Grubu toplantısına katılan eski Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya'nın Kiev Büyükelçisi Mihail Zurabov, AGİT temsilcisi Heidi Tagliavini ile Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından tek taraflı ilan edilen Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyeti liderleri Aleksandr Zaharçenko ve İgor Plotnitskiy arasında yapılan görüşmeler sonucunda, Ukrayna'nın doğusunda 5 Eylül itibarıyla ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlamıştı.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster