07.09.2014 02:51:02 | Son Güncelleme

Vali Mutlu: Kayıp sayımız kesin olarak netleşti

Vali Hüseyin Avni Mutlu,gece saatlerinde kazanın yaşandığı 44 katlı rezidans inşaatına gelerek bilgi aldı. Vali Mutlu, inşaatta yaptığı incelemelerin ardından basın açıklaması yaptı.

İstanbul (DHA) İSTANBUL Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Mecidiyeköy’deki eski Ali Sami Yen Stadının arazisinde yapılan inşaatlardan birinde meydana gelen asansör kazasında 10 kişinin öldüğünü söyledi. Vali Mutlu, kazayla ilgili olarak sorumluluğu bulunan 8 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Vali Hüseyin Avni Mutlu,gece saatlerinde kazanın yaşandığı 44 katlı rezidans inşaatına gelerek bilgi aldı. Vali Mutlu, inşaatta yaptığı incelemelerin ardından basın açıklaması yaptı. Mutlu, 7 işçinin cesedine ulaşılarak kaza yerinden çıkarıldığını belirterek 3 işçinin daha cesedine ulaşılmaya çalışıldığını söyledi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu şunları söyledi:

“Hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımızın sayısının artmasından endişe ediyorum. Şimdi olay mahallinde asansörün boşluğa düştüğü yerde de bizzat müşade ettim, bilgi aldım ve gördüm. Maalesef görünen hayatını kaybetmiş 3 tane daha kardeşimiz var. Dolayısıyla şu andaki sayımız maalesef 10 olarak gözüküyor. Ama bu sayının artıp artmayacağı konusunda da net bir şey söyleyemiyorum. Çünkü asansörün boşluktan düşmesiyle birlikte asansör boşluğuna inmiş ve o alanda yapılan bir çalışma bitirilmiş değil. Asansör içerisinde hem hayatını kaybeden işçilerimiz var hem de yük var. Dolayısıyla yük ve hayatını kaybeden işçilerin bulunduğu bir yerde itfaiye ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. O nedenle de kesin rakamı şu an verme imkanım yok. Ama asansörün içerisinden çıkartılan 7 kardeşimizle birlikte şu an çıkartılma çalışması süren 3 kardeşimiz; itibariyle 10 işçi şehidimiz var.”

8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Vali Mutlu, kazayla ilgili olarak gözaltına alınan olup olmadığı şeklindeki soruya ise “Olayla ilgili gözaltına alınan 8 kişi var. İşyerinde başta iş güvenliğinden sorumlu olmak üzere, şantiyede bu işin sorumlusu durumunda olan, adli makamlarımızca belirlenmiş 8 kişi gözaltında. Adli tahkikat hemen başlatıldı. Adli tahkikat süreci içerisinde adli makamlar uygun görürlerse bu gözaltı miktarı artabilir. Tabii iş yerinde böyle bir kazaya sebebiyet veren husus nedir? Bunun, bakıldığında elbette ki bir kaza olarak hiç bir zaman kabul edilebilmesini düşünemiyorum. Kaza olmaması lazım. Kaza diye bir şeyi kabul etmemiz lazım. Güvenlik tedbirlerini sonuna kadar almak ve bu güvenlik tedbirlerini bu tür mekanlarda kayba fırsat vermememek lazım” diye cevap verdi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

ASANSÖR 32’NCİ KATTAN DÜŞTÜ

Asansörün 32’nci kattan düştüğünü belirten Vali Hüseyin Avni Mutlu “32’nci kattan bir asansörün boşluğa düşmüş olması içindeki işçi kardeşlerimiz ve yükle birlikte, elbette ki tedbirler noktasında neyin eksik olduğunu, nelerin eksik olduğunu çok ciddi bir şekilde sorgulamamızı icap ettiriyor.Ki bu sorgulama hakkıyla yapılacak” dedi.

Vali Mutlu, asansörde kaç işçi olduğuna dair soruya da “O bilgiyi almaya çalıştım. Fakat o net bilgiyi bana veremediler. Net bir bilgi olsaydı, ben de net bir bilgi verecektim. Dolayısıyla şu anda görünen üzerinden cevap verebiliyorum. Dolayısıyla tabii iş yerinde çalışan çok sayıda işçi var, bu işçiler farklı yerlerde, farklı alanlarda çalıştıkları için hangi işçilerin asansörde olduğunu netleştirebilmiş değiller” diye cevap verdi.

Vali Hüseyin Avni Mutlu son olarak da şunları söyledi:

“Şu bilgiyi özellikle sordum, çalışma saatleri itibariyle, çalışma saatlerine uyulmuş mu? Çünkü bir hafta sonunda bu çalışmanın saat kaça kadar devam etmesi gerektiği yönünde. Tabii evrak üzerinden net bir bilgiye ulaşılamamış olmakla birlikte, saat 19.00’da da bu çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu. Aldığım bilgi o, ama itfaiyemize gelen ihbarın vuku bulduğu saat 19.45 olarak gözüküyor. Dolayısıyla çalışma saatinin dışına taşmış bir çalışmanın da olduğu ilk değerlendirmemde görünen hususlardan bir tanesi. Dolayısıyla bütün bunlar tek tek incelenecektir.Hayatını kaybeden kardeşlerimizin hakkı hukuku, ailelerinin hakkı hukuku, kamu vicdanının hakkı hukuku, toplumun hukuku mutlak suretle, kusur ve ihmali olan kim varsa adli ve idari olarak mutlaka ortaya çıkartılacaktır.”

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster