07.09.2014 14:15:03 | Son Güncelleme

Venedik'te 'Sivas'a ödül

71. Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan İsveçli yönetmen Roy Andersson'a giderken, Türk yönetmen Kaan Müjdeci, ilk uzun metraj filmi “Sivas” ile katıldığı 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

Övgü Pınar

Roma

Türk yönetmen Kaan Müjdeci, ilk uzun metraj filmi "Sivas” ile katıldığı 71. Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'nü aldı.

Dünyanın en eski uluslararası film festivali olan Venedik Film Festivali'nde ana yarışmaya 20 film seçilmişti.

Aralarında dünya çapında üne sahip yönetmenlerin de bulunduğu adaylar arasında ilk filmiyle yarışan tek isim ise Kaan Müjdeci'ydi.

Müjdeci dün geceki ödül töreninde yaptığı konuşmada film ekibine, festival jürisi ve başkanına teşekkürlerini sundu.

Venedik Film Festivali'nin resmi ödülleri arasında bulunmayan ancak festival kapsamında verilen bağımsız eleştirmenler ödülü"Bisato D'Oro” en iyi erkek oyuncu ödülünü de "Sivas” filminin 11 yaşındaki başrol oyuncusu Doğan İzci aldı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

"Altın Aslan” Andersson'ın27 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında Venedik lagünündeki Lido adasında düzenlenen festivalde büyük ödül Altın Aslan'ı ise İsveçli yönetmen Roy Andersson'ın "A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence” filmi aldı.

En iyi yönetmen dalındaki Gümüş Aslan ödülü de "The Postman's White Nights” filmiyle Andrei Konchalovsky'ye verildi.

Joshua Oppenheimer ise "The Look of Silence” adlı filmiyle Jüri En İyi Film Ödülü'ne layık görüldü.

Festivale ev sahipliği yapan İtalya'dan Saverio Costanzo'nun yönettiği "Hungry Hearts” filmi de en iyi aktör (Adam Driver) ve en iyi aktris (Alba Rohrwacher) ödüllerini aldı.

En iyi senaryo dalında ise İranlı yönetmen Rakshhan Bani-Etemad'ın "Ghesseha” isimli filmi ödüllendirildi.

Festivalin "Ufuklar” bölümünde en iyi film ödülü Hindistan yapımı "Court” filmine verildi.

Restore edilmiş klasik filmlerden oluşan "Venedik Klasikleri” kategorisindeki ödülü ise İtalyan yönetmen Ettore Scola'nın 1977 yapımı filmi "Una Giornata Particolare” aldı. "Venedik Klasikleri” bölümünde bu yıl, Ömer Lütfi Akad'ın 1973 tarihli "Gelin” filmi de gösterilmişti.

Festivalde Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Thelma Schoonmaker ve Frederick Wiseman'a verildi.

Yorumları göster