12.10.2017 22:37:56 | Son Güncelleme

Vize krizinde yeni gelişme! ABD Dışişleri Sözcüsü'nden son dakika Türkiye açıklaması

ABD-Türkiye krizinde yeni gelişme! ABD Dışişleri Sözcüsü yaptığı son dakika açıklamasında 'Türkiye önemli bir NATO müttefiki. Türkiye'nin ABD ile arasına mesafe koymasını istemeyiz. Beklentimiz tansiyonun düşmesi' ifadelerini kullandı.

Türkiye-ABD krizine ilişkin konuşan ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, "Türkiye'nin ABD'yle arasına mesafe koymasını istemeyiz. Beklentimiz tansiyonun düşürülmesi. Türkiye önemli bir NATO müttefiğidir. Tutukluların avukatlarıyla görüştürülmesini bekliyoruz. Verilen sözler yerine getirilmelidir." açıklamalarında bulundu.

Sözcü ayrıca Çavuşoğlu-Tillerson görüşmesinde Türkiye'de tutuklu bulunan ABD'li rahibin durumu gündeme geldiğini söyledi.

'EVE DÖNMESİNİ İSTİYORUZ'

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun krizim üçüncü gününde yaptığı telefon görüşmesinde FETÖ davasından İzmir'de Aralık 2016'dan beri tutuklu bulunan Pastör Brunson konusunun bir kez daha gündeme geldiğini söyledi.

Nauert "Pastör Brunson'ın eve döndüğünü görmek istiyoruz" dedi

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Türkiye'deki Amerikalı diplomatların Brunson'ı en son eylül ortasında ziyaret ettiğini de ekledi.

Adalet Bakanı Gül'ün Metin Topuz'un 13 Ekim'de avukatlarıyla görüştürüleceğine yönelik açıklamasını görmediğini söyleyen Nauert, ABD'nin tek beklentisinin avukat görüşmesi olmadığına işaret etti.

Nauert şöyle dedi:

"Türk hükümetinden 2'si tutuklu biri ifadeye çağrılmış olan personelimizin iddia ettikleri gibi terörizm faaliyetlerine karıştıklarına dair delil sunmalarını bekliyoruz. Türk hükümetinden beklentimiz budur."

ABD'li yetkililer Türk tarafının sorunun çözümü için komisyon kurmayı teklif ettiğine dair haberleri ise doğrulamadı.

Yorumları göster