10.09.2014 13:32:46 | Son Güncelleme

Yalova'daki su sıkıntısı çözülüyor

Vefa Salman, kentteki içme suyu sıkıntısının bugün itibarıyla kısmen çözüleceğini söyledi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, kentteki içme suyu sıkıntısının bugün itibarıyla kısmen çözüleceğini belirterek, tasarruf önlemleri kapsamında aşırı tüketim konusunda bazı işletmelere yaptırım uygulanacağını bildirdi.

Salman, gazetecilere yaptığı açıklamada, sıkıntının giderilmesi için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.

Bunun iki aylık bir sorun olmadığını ve eskiye dayandığını savunan Salman, "Tabii Gökçe Barajı'nda su seviyesinin bitme noktasında olması, sorunu tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Gerek orayı işleten Yeşil Körfez Su Birliği gerekse onun büyük ortağı Yalova Belediyesi, alınması gereken ne tedbir varsa hepsini almaya başlamıştır" dedi.

Kurtköy Deresi'ndeki suyunun bugün Gökçe Barajı'na bağlanacağını anlatan Salman, barajın dibinde bulunan 10 gün yetecek suyun pompalanarak kullanılabilir hale getirileceğini dile getirdi.

Ortaburun Göleti'ndeki 2 milyon metreküp suyun da şebekeye verileceğini ifade eden Salman, şöyle konuştu:

"Su sıkıntısını kısa sürede çözeceğiz. Bunun için tüm çalışmaları yapıyoruz. Bunun yanında tüketimin azaltılması yoluna gidilecek. 30 yıldan beri yenilenmeyen şebeke, kayıp kaçağın en fazla sıkıntı noktasını oluşturuyor. Günde 18 bin metreküp su tahakkuku yapılırken tüketildiği görünen su 55 bin metreküp. Yani ortada ciddi anlamda bir kayıp kaçak var. Bunun da büyük bölümünün, şebekenin eskimesinden, oradaki kayıp kaçaktan kaynaklandığını düşünüyoruz. Bu noktada 'tasarruf tedbirleri' adı altında bazı kesintilere gittik. 'Biz gittik' derken Yeşil Körfez Su Birliği gitti. Onunla ilgili de bizim kararlarımız ancak tavsiye ve öneri niteliğinde oluyor. Bazen sınırlar aşıldı, vatandaşlar da haklı olarak tepki gösterdi ancak su kesintileri bilgilendirilmeler doğrultusunda devam ediyor. Halkımızın artık şu bilince kavuşması lazım; 'Su çok önemli. Küresel ısınmayla yani kuraklıkla beraber su, bu ülkenin değil dünyanın problemi. Dolayısıyla suyu bilinçli, tasarruflu, dikkatli kullanmak zorundayız.' Bunu çocuklarımıza öğretmek zorundayız. Milli Eğitim Müdürü'ne, 'Çocuklara bu bilinci anlatın' dedim. Yine İl Müftüsü'ne, 'Cuma günleri hutbede bunu dile getirin' dedim."

- "Artık şebeke suyuyla araba yıkama bu kentte olmayacak"

"Yalova halkı susuzluktan kırılıyor" yaklaşımının doğru olmadığını belirten Salman, sadece su kullanımında kısıtlamaya gidildiği bilgisini verdi. Kesintilerin bölgesel yapıldığına işaret eden Salman, "Zaten 10-15 gün içinde halkın günlük tüketiminin 4'te 3'ü, kayıp kaçağa rağmen şu andaki kaynaklardan sağlanacak. O 4'te birlik kısımda sıkıntı var. Vatandaş bilinçli kullanırsa belki kesintilere bile gerek kalmayacak" ifadesini kullandı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Salman, gereksiz su kullanımıyla mücadeleden taviz vermeyeceklerini vurguladı.

Vatandaşlara bu konuda büyük görevler düştüğünü bildiren Salman, şunları kaydetti:

"Sokakta komşusu halı yıkıyorsa vatandaş uyaracak. Komşusu araba yıkıyorsa vatandaş uyaracak. Bir çalışma başlattım. Yalova'da 15-20 araba yıkama yeri var. Bunlar, 'leke yapıyor' diye kuyu suyu yerine şebeke suyunu kullanıyor. Bunlarla ilgili de cezai yaptırıma gideceğim. Tamamına yakınının ruhsatı yok. Gerekirse kapatma yoluna gideceğim. Artık şebeke suyuyla araba yıkama bu kentte olmayacak. Elimizden gelen her türlü tedbiri alıyoruz. Vatandaş da aynı şekilde tedbirli ve tasarruflu olmak zorunda. Bilinçsizce, yanlış su tüketimi varsa uyaracak, tepki gördüğü anda zabıtayı arayacak. 'Zabıtadan da gerekli yakınlığı göremezseniz beni arayın' dedim. Yalova halkının artık belli kesiminde bu bilincin yavaş yavaş oluştuğunu görmek beni mutlu ediyor. Bu, tüm Türkiye'ye yayılması gereken bir konu."

- Esnaf, önlemini kesintilerden önce alıyor

Kesintilere karşı önlem alan esnaf ise duyuruları takip edip ona göre kullanacağı suyu biriktiriyor. Bazı çay ocağı işletmecileri, çay demlemede damacanalarla satın aldıkları, bardakları yıkamak için ise kesintiler öncesi bidonlara doldurdukları suları kullanıyor.

Yalova-İzmit karayolunda faaliyet gösteren bir akaryakıt istasyonunun oto yıkama ünitesi ise su sıkıntısı nedeniyle devre dışı bırakıldı.

Gazipaşa Caddesi'nde faaliyet gösteren dönerci Kenan Özmuş, kesintilerden olumsuz etkilendiklerini bildirerek, "Tedbirimizi akşamdan alıyoruz ama bazen yetersiz kalıyor. Tüm vatandaşlara sesleniyorum; suyu biraz tasarruflu kullansınlar. Boşa akıtılan her damla bizim için hayattır" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster