15.09.2014 14:26:48 | Son Güncelleme

Yaşıtları okula başladı, onlar çöp topluyor

Kahramanmaraş'ta, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla 269 bin 977 öğrenci ders başı yaparken, kent merkezinde 2 çocuğun konteynerlerden çöp toplaması dikkat çekti.

KAHRAMANMARAŞ,(DHA) - Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla 4 bin 500'ü Suriyeli, 269 bin 477 öğrencinin ders başı yaptığı kentin Bahçelievler Mahallesi'nde dolaşan yaşları 7 ve 10 olan iki çocuk, konteynerlerden çöp topladı.

Öğrenci olduklarını ama bugün okula gitmediklerini belirten iki çocuk, topladıkları plastik ve kağıtları sattıklarını söyledi.

Çocuklar, hastalık kapma tehlikesine rağmen girdikleri konteynerlerden çıkardıkları çöpleri yanlarında götürdü.

Okul yerine pamuk tarlasına gittiler

Mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocukları, eğitim öğretim yılının ilk gününde sınıf yerine tarlaya gitti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Pamuk tarlasında çalışmak üzere aileleriyle Diyarbakır ve Şanlıurfa'dan Kahta ilçesine gelen çocuklar, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılının ilk gününü tarlada geçirdi.

Anne Rınde Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, çocuğunun okul yerine tarlada olmasının kendisini üzdüğünü ancak maddi yetersizlikler nedeniyle çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

Ailesiyle pamuk toplayan ilkokul 4. sınıf öğrencisi Mikail Turan ise maddi imkansızlıklardan dolayı çalışmaya mecbur olduklarını ifade etti.

Halil İbrahim ise eşi ve çocuklarıyla pamuk topladıklarını belirterek, "Çocuklarımın bugün tarla yerine okula gitmelerini isterdim ama bu mümkün olmadı. İşimiz bitene kadar buradayız inşallah kısa sürede döneriz ve çocuklarımız eğitimden uzun süre ayrı kalmazlar" dedi. (AA)

Yorumları göster