04.06.2018 17:44:52 | Son Güncelleme

Yeni skandal! Facebook özel bilgilerimizi başka başka şirketlere satmış!

Geçtiğimiz günlerde Cambridge Analytica skandalıyla çalkalanan Facebook’ta sular durulmuyor. Facebook’un şimdi de kullanıcılarının özel bilgilerini 60 donanım ve yazılım üreticisi şirketle paylaştığı ortaya çıktı. Bu şirketler arasında Amazon, Apple ve Microsoft gibi dev isimler de var.

Facebook skandallarla çalkalanmaya devam ediyor. Daha önce kişisel bilgileri Cambridge Analytica adlı şirketle paylaştığı için mahkemelerden mahkemelere koşan, yerden yere vurulan Facebook’un şimdi de 60 farklı şirkete kullanıcılarının verilerini sattığı belirlendi. Bu şirketler arasında Amazon, Apple ve Microsoft gibi teknoloji devleri de bulunuyor.

FACEBOOK KULLANICILARININ BİLGİLERİNİ ŞİRKETLERLE PAYLAŞMIŞLAR

New York Times’ın haberine göre farklı sektörlerde üretim yapan 60 şirket, Facebook üyelerinin arkadaşlarının bilgilerine, onların ilişki durumlarına ve politik eğilimlerine ulaştı. Şirketler, Facebook’tan satın aldıkları bu bilgileri kendi Ar-ge çalışmalarında kullandı. Bu iddialar teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı.

İDDİALAR DOĞRUYSA FACEBOOK MAHKEMEYİ KANDIRMIŞ OLABİLİR

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Facebook, yaptığı açıklamada kişilerin arkadaşlarının verilerine kullanıcıların rızası olmadan erişilemeyeceğini söyleyerek, söz konusu veri paylaşımının 2012 yılına ait olduğunu belirtti. Facebook’un kişisel verilerin mahremiyeti biriminin eski yöneticisi Sandy Parakilas yaptığı bir dizi açıklamada, ‘’ Altı yıl sonra bu uygulamanın hala devam ettiğine inanamıyorum. Facebook’un kongrede verdiği ifadelerin tamamen aksine bir şey bu’’ diyerek bir nevi Facebook’un mahkemeyi kandırdığını ifade etti. Facebook’tan konuyla alakalı cevap ise gecikmedi.

FACEBOOK KİŞİSEL VERİLERİN ŞİRKETLERLE PAYLAŞILDIĞINI KABUL ETTİ

Facebook’un ürün başkan yardımcısı Ime Archibong, bir blog yazısı yayımlayarak iddialara cevap verdi. Archibong, blog yazısında 60’tan fazla şirket ile kullanıcıların kişisel verilerinin paylaşıldığını kabul ederek, ‘’Dataları verdiğimiz kişiler insanlara daha iyi bir Facebook deneyimi sunmak dışında bir şey yapmayacakları konusunda sözleşme imzaladılar.’’ ifadelerini kullandı.
Bir yeni Facebook skandalının daha ortaya çıkmasından ve Facebook’un bunları kabul etmesinin ardından sorumuz şu; Siz daha iyi bir Facebook deneyimini mi tercih edersiniz yoksa kişisel bilgilerinizin gizliliğini mi?

Yorumları göster