03.09.2014 10:33:01 | Son Güncelleme

Yerel seçimlerde "oy hırsızlığı" Meclis gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Kağıthane'de "oy hırsızlığı" haberlerini Meclis gündemine taşıdı, Tanrıkulu, "Seçimler yenilenecek mi" diye sordu.

Tanrıkulu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Yerel seçimlerde, İstanbul Kağıthane'deki sandıklar için, savcılığın "Oy sonuçlarını değiştirmek" suçlamasından sandık görevlisine 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtığı haberlerini gündeme getiren Tanrıkulu, Bakan Bozdağ'dan şu soruların yanıtını istedi:

"İstanbul Kağıthane'deki şüpheli 35 sandıktan başka Türkiye genelinde illere göre kaç sandıkta 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde oylar fazla, eksik ya da değiştirilerek yazılmıştır?

Konu ile ilgili Bakanlığınız tarafından yürütülen ve açılmış olan soruşturma var mıdır?

Seçim Kurulu yaptığı tespitten sonra gerekli işlemleri gerçekleştirmiş midir?

Şüpheli 35 sandıkta yapılan tespitler sonrasında, oy oranlarında değişiklik gerçekleşmişse, ilgili bölgelerde seçimler yenilenecek midir?

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Oyların fazla, eksik ya da değiştirilerek yazılması "milli iradeye' yapılan bir haksızlık değil midir?

Türkiye'de 2002-2014 yılları arasında gerçekleşen tüm seçimlerde yıllar itibariyle oylar kaç kez fazla, eksik ya da değiştirilerek yazılmıştır?

30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Türkiye genelinde oyları fazla, eksik ya da değiştirerek yazan sandık görevlileri hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, kaç kişi hakkında yasal işlem yapılmıştır?

Bu olayla ilgili olarak, İl ve İlçe Seçim Kurullarında sorumlu olan kişiler hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır?

Yaşanan bu durum oy hırsızlığı değil midir?" (ANKA)

Yorumları göster