04.06.2018 15:10:09 | Son Güncelleme

YYÜ Rektörü Peyami Battal:

"Van inci kefalimizle ilgili 150'nin üzerinde araştırma ve çalışma yapılmıştır. Büyük bir çoğunluğu Van YYÜ öğretim üyeleri tarafından yapılmıştır"

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, inci kefaliyle ilgili 150'nin üzerinde araştırma ve çalışma yapıldığını, bunların büyük bir çoğunluğunun YYÜ öğretim üyelerince gerçekleştirildiğini söyledi.

Battal, makamında düzenlediği basın toplantısında, ince kefaliyle ilgili yapılan etkinliklerde üniversiteye haksızlık edildiğini savunarak, "Van'ın değerleriyle ilgili üniversitemizin yaptığı çalışmalar görmezden geliniyor." dedi.

Etkinliklerde birçok sivil toplum kuruluşunun öne çıkarıldığını, proje üreten ve destek fonları çıkaran YYÜ'nün arka planda tutulduğunu ifade eden Rektör Battal, şöyle konuştu:

"İnci kefalinin varlığını sürdürmesi sadece avlanmaya bağlı değil. Bunun için Van YYÜ Bilimsel Araştırmalar Projeleri fonlarımızda yaklaşık 400 bin lira destek vermek suretiyle çok değişik alanlarda araştırma yapılmıştır. Kirliliğe karşı, gen yapısında meydana gelen değişiklerden tutun, suyun kalitesine ve yetiştiriciliğine bağlı detaylı çalışmalar yapılmıştır. Van inci kefalimizle ilgili yaklaşık 150'nin üzerinde araştırma ve çalışma yapılmıştır. Yerli ve yabancı bilim insanları da yapmış ama bu çalışmalar çok az sayıdadır. Ancak üniversitemiz 1992 yılından itibaren kurmuş olduğu su ürünleri bölümü ile başladı ve bugün de Su Ürünleri Fakültesi bünyesinde bu çalışmalar devam etmektedir. Yapılan 150 çalışmanın büyük bir çoğunluğu Van YYÜ öğretim üyeleri tarafından yapılmıştır."

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Üniversitenin çalışmaları sayesinde inci kefalinin odak noktası haline geldiğini belirten Battal, şöyle devam etti:

"Van YYÜ burada bölüm kurmaya başladıktan sonra inci kefali odak noktasına geldi. Dolayısıyla Van YYÜ'nün yapmış olduğu çalışmaların üstüne gelip oturma ve algı oluşturma gibi bir şansı olmamalıdır. Bu noktada yanlış yapanları kınıyoruz. Üniversite bir öğretim üyesinin yapmış olduğu çalışmayı değerlendirmek gerekiyor. Bu çalışmayı Van YYÜ'nün gücünü arkasında hissettiği için yapıyor. Bu da Van YYÜ'nün birinci aktör olduğunu bütün çalışmaların da üniversite kontrolünde yürüdüğüne özellikle dikkati çekmek istiyorum."

Battal, yaptıkları faaliyetlerinin arka plana atılmasının kendilerini üzdüğünü dile getirerek, "Burada bir sosyal ve kültürel faaliyet yapılıyor ve biz merkez müdürlüğümüzün işin içine dahil edilmesini beklerken, bazı belediyelerimizin yaptığı faaliyetlerde ilgisi ve maddi katkısı olmayan bazı dernekleri koyuyorlar. Ancak üniversitemizin merkez müdürlüğünü ve Su Ürünleri Fakültemizin dekanlığını işin içerisine dahil etmiyorlar. Bu durum da bizleri üzüyor. Tabi biz ise çalışmalarımızı taviz vermeden devam ettireceğiz. Hiçbir katkısı olmayan bazı insanlar bu işin merkezindeymiş gibi gösterilip, üniversitenin hiçbir iş yapmamış gibi göstermek hem etik açıdan hem de insanı açıdan ciddi bir sorundur." diye konuştu.

Yorumları göster